Aktualności

Anglia może wygenerować 5 miliardów pln zysku kończąc z prohibicją marihuany

Legalizacja marihuany w Wielkiej Brytanii będzie generować wpływy z podatków i oszczędności na łączną kwotę ponad pół miliarda funtów, według raportu, który wyciekł.

Raport stwierdza, że kończąc prohibicję i legalizując marihuanę, sprzedaż może generować znakomite dochody z podatków, gdzieś w przedziale od £ 397- £ 871 milionów rocznie (do 5 miliardów PLN!!!), ponadto zmniejszona ilość przestępstw będzie prowadziła do ogólnych oszczędności w sferze publicznej.

Nie ścigając i nie aresztując użytkowników konopi można by zaoszczędzić około 672 tysięcy godzin pracy rocznie policjantów, według raportu.

Raport został zlecony kilka miesięcy temu przez ówczesnego wicepremiera Nicka Clegga, ale było to trzymane w tajemnicy aż do poniedziałku (12.10.2015), kiedy to raport wyciekł do gazety Independent i programu Newsnight BBC.

Dokument wyciekł na jaw tego samego dnia gdy posłowie zwołali debatę na temat reformy prawa dotyczącego marihuany, który został zapoczątkowany w rządowej petycji on-line, która zgromadziła ponad 200.000 podpisów.

Raport stwierdza również, że dowody sugerują, że alkohol i tytoń – legalne używki – mogą spowodować większe szkody niż konopie indyjskie. Oraz że ustawowy wiek w którym będzie można zakupić marihuanę w Wielkiej Brytanii będzie wynosił 18.

Premier David Cameron pozostaje przeciwny legalizacji marihuany obecnie, ale zwolennicy reform twierdzą, że nowy raport może wywrzeć presję do dalszej debaty do tego stopnia, że zakończy prohibicję w Anglii.

Back to top button