AktualnościBadania

Czy istnieje idealna temperatura waporyzacji?

Używanie w waporyzatorze różnych temperatur da zupełnie odmienne efekty. Poprzez regulację temperatury będziemy w stanie wpływać na działanie waporyzowanej marihuany. Dzięki temu możemy dostosować efekty, jakie przyniesie nam inhalacja, do konktretnej sytuacji oraz indywidualnych potrzeb. Jak będzie zmieniać się działanie marihuany w zależności od temperatury jej waporyzacji? Jaka temperatura waporyzacji będzie najlepsza?

Temperatura jest najważniejszą zmienną w procesie waporyzacji. Na czym jednak polega waporyzacja marihuany? Mówiąc najprościej, polega ona na odparowaniu kannabinoidów zawartych w suszu bez doprowadzenia do jego zapłonu. Aby waporyzacja w ogóle była możliwa, temperatura musi być ściśle kontrolowana – musi ona być na tyle wysoka by odparować kannabinoidy i jednocześnie nie możemy przekroczyć temperatury, w której susz się zapali. O jakich temperaturach więc mówimy?

Aby kannabinoidy w ogóle zaczęły parować, susz musi zostać podgrzany do temperatury przekraczającej temperaturę wrzenia THC, wynoszącą 157°C. Do uwolnienia odpowiedniej ilości kannabinoidów potrzeba jednak temperatury nieco wyższej – powinno to być minimum 175°C. Na drugim biegunie mamy zaś temperaturę 230°C – po jej przekroczeniu susz może zacząć się tlić, a następnie palić. Łącząc te wszystkie informacje, można sformułować następujący wniosek: choć teoretycznie waporyzacja jest możliwa w temperaturach z zakresu 157-230°C, to w praktyce podczas waporyzacji używa się temperatur z przedziału 175-230°C. „Najtańsze urządzenia, jak np. Snoop Dogg G Pen, tak naprawdę nie waporyzują,  ponieważ osiągane przez nie temperatury są zbyt wysokie. Skutkiem tego jest przypalenie materiału roślinnego i powstanie zwykłego, szkodliwego dymu.” – mówi w rozmowie z nami Ryszard Fazowski, ekspert z VapeFully.

To, jakie efekty przyniesie waporyzacja marihuany zależeć będzie w dużej mierze od temperatury, do jakiej podgrzejemy susz. Dla przykładu – do uzyskania efektu sedacji, czyli uspokojenia, potrzeba będzie użyć temperatury innej niż dla osiągnięcia efektu przeciwbólowego. Te różnice wynikają z różnych temperatur, w których parują poszczególne kannabinoidy. Im temperatura waporyzacji będzie wyższa, tym szersze będzie spektrum przyswajanych przez nas kannabinoidów.

Temperatura waporyzacji – podstawowe zasady

Jeśli chodzi o temperaturę waporyzacji to możemy wskazać kilka podstawowych prawidłowości. Po pierwsze, niższe temperatury zaowocują parą o doskonałym smaku, będzie też ona delikatniejsza i mniej gęsta. “Stosując niskie temperatury waporyzacji, mieszczące się w przedziale 175-190°C, będziemy inhalować się parą o wyjątkowym smaku i aromacie, która będzie dawała jedynie umiarkowany efekt psychoaktywny i będzie stosunkowo mało widoczna – przypominać będzie delikatną mgiełkę” dodaje Ryszard Fazowski z www.VapeFully.com/pl. Ten wspaniały smak i aromat to efekt odparowania terpenów – związków odpowiedzialnych za smak i aromat marihuany. W niskich temperaturach terpeny będą intensywnie parować, podczas gdy parowanie samych kannabinoidów będzie umiarkowanie intensywne.

Z kolei im wyższej temperatury użyjemy, tym intensywniejsze będzie parowanie kannabinoidów i tym większa będzie moc pary. Jeśli chodzi o gęstość i ilość pary to warto zwrócić uwagę, że para produkowana przez waporyzator składa się niemal wyłącznie z kannabinoidów. Jeśli więc użyjemy wyższej temperatury, w której zostanie ich uwolnione więcej, to uzyskamy też więcej widocznej pary, co dla wielu użytkowników jest istotne. Korzystając z temperatur przekraczających 200°C będziemy w stanie uzyskać już naprawdę sporo pary – może ona być tak gęsta, że może łatwo zostać pomylona z dymem. Nawet jednak para powstała przy użyciu temperatury 230°C będzie bez porównania mniej szkodliwa niż zwykły dym. Jeśli jednak chcemy całkowicie wyeliminować z pary wszystkie szkodliwe związki, najlepiej jest używać nieco niższych temperatur. Wartością graniczną jest w tym przypadku temperatura 205°C – po jej przekroczeniu rośnie stężenie benzenu w parze. Nawet jednak przy 230°C stężenie to będzie wielokrotnie niższe niż w klasycznym dymie.

Powyżej wspomnieliśmy, że każdy kannabinoid wrze w innej temperaturze. Im temperatura waporyzacji będzie wyższa, tym szersze będzie spektrum kannabinoidów obecnych w parze. Dla przykładu: para powstała przy użyciu temperatury 180°C zawierać będzie THC oraz CBD, jednak kannabinoid CBN (znany ze swoich uspokajających właściwości) uwalniać się zacznie dopiero w temperaturze powyżej 185°C. Z kolei odpowiedzialny za euforyczne działanie marihuany kannabinoid THCV pojawi się w parze dopiero, gdy do jej powstania użyta zostanie temperatura 220°C lub wyższa. To rzecz jasna jedynie przykłady – kannabinoidów oraz efektów ich działania jest znacznie więcej. Reasumując, możemy powiedzieć, że korzystając ze stosunkowo niskich temperatur waporyzacji (poniżej 190°C) uzyskamy efekt medyczny (np. złagodzenie bólu), jednak bez silnego efektu psychoaktywnego. Z tego powodu niskie temperatury waporyzacji doskonale sprawdzą się w ciągu dnia, kiedy nadal mamy jeszcze do załatwienia różne sprawy. W godzinach wieczornych zdecydowanie lepiej sprawdzą się zaś wysokie temperatury waporyzacji, które pomogą nam zasnąć i dadzą efekt uspokojenia na koniec dnia.

Czy idealna temperatura waporyzacji w ogóle istnieje?

Pytanie o najlepszą temperaturę waporyzacji jest bardzo częstym pytaniem użytkowników waporyzatorów. Eksperci nie są w tej kwestii zgodni – z jednej strony, chcąc całkowicie wyeliminować z pary wszelkie szkodliwe związki, lepiej jest stosować względnie niskie temperatury, nieprzekraczające 205°C. Z drugiej strony jednak, nawet para powstała przy użyciu temperatury w okolicach 230°C będzie bez porównania mniej szkodliwa niż zwykły dym, jednocześnie zaś wyższa temperatura pozwoli na odparowanie większej ilości kannabinoidów, co przełoży się na bardziej ekonomiczne wykorzystanie suszu i silniejsze efekty jego działania.

Jednym ze zwolenników korzystania z niższych temperatur jest pracujący na University of British Columbia w Vancouver dr Ian Mitchell. Zdaniem tego naukowca, do waporyzacji marihuany najlepiej nadają się temperatury z zakresu 175-200°C – takie temperatury umożliwiają wdychanie kannabinoidów, jednocześnie eliminując z pary praktycznie wszystkie substancje szkodliwe. Zwolennikiem wyższych temperatur jest z kolei dr Arno Hazekamp, naukowiec zatrudniony jako szef działu badań w firmie Bedrocan, produkującej medyczną marihuanę na zlecenie holenderskiego rządu. Według przeprowadzonych przez niego badań, idealna temperatura waporyzacji wynosi 210°C. Temperatura taka zdaniem dr Arno Hazekamp jest idealnym kompromisem pomiędzy wydobyciem z suszu maksymalnej ilości kannabinoidów a ograniczeniem ilość niepożądanych substancji, które znajdą się w parze z waporyzatora.

Naszym zdaniem najlepsze temperatury do waporyzacji marihuany mieszczą się w przedziale 190-205°C. Przy użyciu temperatur z tego zakresu będziemy w stanie dostarczyć sobie wystarczającej ilości kannabinoidów, jednocześnie jednak praktycznie do zera ograniczymy ilość niepożądanych związków. Stosując takie temperatury uzyskamy też parę na tyle chodną, że nie będzie ona drażnić dróg oddechowych ani gardła. Na zakończenie warto dodać, że w rzeczywistości nie ma jednej, najlepszej temperatury waporyzacji marihuany – w przypadku każdego użytkownika temperatura ta będzie inna. Z pewnością natomiast temperatura waporyzacji powinna być możliwie jak najlepiej dopasowana do efektów, które chcemy osiągnąć waporyzując, a także do indywidualnych preferencji. Zdecydowanie warto też wyposażyć się w waporyzator wysokiej klasy – w tym względzie polecamy sklep z waporyzatorami VapeFully, dostarczający jedynie modeli klasy premium. Modelami waporyzatorów zdolnymi pracować w temperaturach wskazanych przez obu cytowanych powyżej naukowców są np. waporyzatory przenośne Mighty Vaporizer lub DaVinci IQ, które jednocześnie doskonale radzą sobie z wydobywaniem kannabinodów zawartych w suszu.

Back to top button