Aktualności

W Kalifornii rośnie liczba Kościołów Konopnych

Efektem legalizacji marihuany, obserwowanym między innymi w Kalifornii, jest wzrost liczby Kościołów Konopnych. Jeden z nich powstał w mieście San Jose. W niewielkim budynku spotykają się wierni, którzy wspólnie się modlą, rozmawiają oraz palą marihuanę.

Kościół Rastafarian

Zlokalizowany w San Jose Kościół Coachella Valey Church przez wiernych uznawany jest za Kościół Rastafarian. Ruch religijny Rastafari ma swe korzenie na Jamajce. Łączy w sobie elementy chrześcijaństwa, panafrykanizmu oraz mistycyzmu. Jego wyznawcy podczas rytuałów religijnych palą marihuanę. Zwolennicy Rastarafi wierzą w to, że prawo wolności religijnej daje im prawo do przyjmowania marihuany bez zaleceń lekarzy. Niektórzy prokuratorzy oraz władze lokalne uważają inaczej.

Sprzeciw władz lokalnych

Kościoły, które oferują swoim wiernym marihuanę, zaczynają konkurować z medycznymi przychodniami oraz sklepami, w których można kupić legalną marihuanę. Nie podoba się to lokalnym urzędnikom, którzy otwarcie twierdzą, że kościoły omijają przepisy, do których dostosowywać się muszą inni dostawcy marihuany. Mowa głównie o wymogach dotyczących płacenia podatków. Kościoły są bowiem nieopodatkowane.

Legalizacja marihuany do celów rekreacyjnych przyczyniła się go powstania nowych kościołów, w których podczas spotkań z wiernymi użytkowana jest marihuana. Nowe kościoły pojawiły się w Oakland, Roseville, Modeso, San Diego, Orange, Los Angeles oraz Coachella.

Wielu urzędnikom oraz prokuratorom nie podoba się działalność Kościołów Konopnych. 22 stycznia odbędzie się rozprawa sądowa, na której sędzia ma podjąć decyzję, czy zakazać Coachella Valey Church dostarczania marihuany wiernym.

Działalność Kościołów Konopnych

Kościoły Konopne zazwyczaj wymagają, aby osoby, które chcą do nich należeć, wykupiły członkostwo. Gdy do tego dojdzie, oferują swoim wiernym sprzedaż marihuany oraz innych podobnych produktów. Przedstawiciele Kościołów Konopnych mogą prosić o dowód tożsamości, nie wymagają jednak zaświadczeń o zaleceniach lekarskich. Swą działalność opierają na orzeczeniach sądowych, które umożliwiły niektórym grupom (w tym rdzennym Amerykanom) używanie marihuany podczas religijnych ceremonii.

Sprzedaż marihuany na terenie Coachella Valey Church realizowana jest w sklepie z pamiątkami. Wierni mogą się w nią zaopatrzyć po każdym spotkaniu. Lokalne władze mają jednak nadzieję, że już niedługo działalność Kościołów Konopnych zostanie uznana przez sądy za nielegalną.

żródło: californiahealthline.org

Foto:By Alec Rubin - Own work, CC BY-SA 4.0, Link
Back to top button
Close
Close