AktualnościBadania

Kaszel podczas waporyzacji? Podpowiadamy jak go uniknąć!

Z racji na drażniące właściwości dymu, kaszel jest nieodłączną częścią palenia marihuany. Podczas waporyzacji nie wdychamy jednak dymu, mimo wszystko zaś inhalacja waporyzatorem może u niektórych wywoływać łagodne pokasływanie. Skąd ten kaszel? Jak go uniknąć? Z naszego poradnika dowiecie się, jak skutecznie pozbyć się kaszlu podczas waporyzacji.

Konsumpcja marihuany tradycyjnymi metodami, czyli poprzez jej palenie, w większości przypadków związana jest kaszlem, który jest efektem wdychania dymu o wysokiej temperaturze, zawierającego dodatkowo długą listę związków podrażniających nasze drogi oddechowe. Ponadto, palenie powoduje zbieranie się w naszych płucach zanieczyszczeń, których nasz organizm stara się pozbyć w naturalny sposób, czyli poprzez kaszel – to właśnie m.in. stąd bierze się słynny poranny kaszel palacza. „Tego typu poranny kaszel nie występuje w przypadku waporyzacji, ponieważ na jej skutek nic w naszych płucach się nie osadza. Mimo wszystko jednak, niektórzy użytkownicy waporyzatorów doświadczają podczas waporyzacji suchego kaszlu oraz suchości w gardle. Kaszel podczas waporyzacji da się jednak łatwo wyeliminować.” – mówi w rozmowie z naszym portalem ekspert z zakresu waporyzacji, Ryszard Fazowski z firmy VapeFully. Poniżej z pomocą eksperta podpowiadamy, jak sprawić by kaszel podczas waporyzacji stał się tylko wspomnieniem.

Ćwiczenia oddechowe przed rozpoczęciem waporyzacji

Dobrym pomysłem przed rozpoczęciem waporyzacji jest wykonanie prostego ćwiczenia oddechowego, będącego swoistą „rozgrzewką” dla naszych płuc. Ćwiczenie to wygląda następująco: stojąc lub siedząc w wyprostowanej pozycji weź powolny wdech, tak głęboki jak tylko dasz radę. Naszym celem jest wypełnienie powietrzem całej objętości płuc. Następnie bardzo powoli robimy wydech, wypuszczając powietrze nosem. Tego typu ćwiczeniem można powtórzyć kilkukrotnie.

Dobre nawodnienie to podstawa

Pomimo faktu, że para z waporyzatora nie zawiera toksyn ani substancji podrażniających układ oddechowy, jest ona bardzo sucha – de facto wdychamy suche, ciepłe powietrze. Wdychanie pary może więc powodować przesuszanie garda i górnej części dróg oddechowych – może to być jedną z przyczyn kaszlu. Właśnie dlatego odpowiednie nawodnienie naszego organizmu jest kluczowe. Nie jest to nic trudnego – wystarczy, że będziemy pili zalecane 2 litry wody mineralnej dziennie. Jeśli zaś będziemy odwodnieni to nasze błony śluzowe będą przesuszone, co po dalszym przesuszeniu ich parą z waporyzatora może w konsekwencji doprowadzić do podrażnienia i kaszlu. „Nie jest to kwestia jedynie temperatury pary – nawet urządzenia doskonale chłodzące parę, jak np. Mighty Vaporizer, potrafią przesuszać gardło. Jest na to prosty sposób – szklanka wody, którą będziemy popijać w trakcie inhalacji.” – dodaje ekspert z VapeFully.com/pl. Takie rozwiązanie będzie zapobiegać przesuszaniu garda i znacznie zmniejszy prawdopodobieństwo kaszlu. Po pierwsze więc: odpowiednie nawodnienie i picie wody w trakcie inhalacji!

Odpowiednia technika inhalacji

mighty

Inny błąd, bardzo często prowadzący do kaszlu, to nieodpowiednia technika inhalacji w trakcie waporyzacji. Spora część użytkowników wypełnia parą całą objętość płuc, co jest błędem. Inhalacja będzie o wiele bardziej komfortowa jeśli płuca zostaną wypełnione parą jedynie do połowy ich objętości, następnie zaś należy dopełnić je wdechem samego powietrza. Taka technika obniży temperaturę pary w płucach i ją rozrzedzi, dzięki czemu będzie ona jeszcze bardziej łagodna dla płuc. Ta technika daje jeszcze jedną korzyść – przemieszcza parę w głąb płuc, dzięki czemu nie pozostaje ona w gardle, tchawicy i oskrzelach, co również zminimalizuje prawdopodobieństwo występowania podrażnień górnych dróg oddechowych.

Dobór odpowiedniej temperatury waporyzacji

Użytkownicy stawiający pierwsze kroki w świecie waporyzacji bardzo często popełniają błąd polegający na korzystaniu z najwyższych temperatur, jakie dany waporyzator oferuje. Jest to błąd z co najmniej dwóch powodów – po pierwsze, w ten sposób nie wykorzystamy suszu równie efektywnie, co przy stopniowym zwiększaniu temperatury podczas inhalacji. Po drugie zaś, niektóre waporyzatory produkując parę przy użyciu najwyższych dostępnych temperatur mogą sprawić, że będzie ona nieco zbyt ciepła, co może wywoływać podrażnienia. „Nie mówimy tu o urządzeniach w stylu Snoop Dogg G Pen – to w ogóle nie są waporyzatory, ponieważ zamiast pary produkują zwykły szkodliwy dym. Jednak nawet wysokiej klasy waporyzatory na najwyższych temperaturach mogą produkować nieco zbyt ciepłą parę – takie ustawienia temperatury są polecane raczej do używania tych urządzeń w połączeniu z filtrem wodnym. Do normalnego użytkowania wystarczą temperatury ok. 200 stopni Celsjusza – dadzą one mocne efekty, jednocześnie nie powodując podrażnień.” – kontynuuje cytowany już wcześniej ekspert reprezentujący sklep z vaporizerami VapeFully. Zmniejszmy więc temperaturę waporyzacji do maksymalnie 200 stopni, wówczas znacznie zmniejszymy prawdopodobieństwo kaszlu. Wysokiej klasy urządzenia, jak np. Volcano Vaporizer czy DaVinci IQ Vaporizer mocne efekty zapewnią już przy użyciu temperatur na poziomie 190 stopni – nie ma więc przesłanek do używania temperatur wyższych.

Filtruj parę przez wodę!

Jeśli głównym miejscem użytkowania naszego vaporizera jest domowe zacisze, wówczas zdecydowanie warto rozważyć filtrację wodną, czyli po prostu filtrowanie pary przez wodę. Takie rozwiązanie pozwala na znaczne obniżenie temperatury pary, co zwiększa komfort inhalacji i zmniejsza prawdopodobieństwo podrażnień. Filtracja wodna również nawilża parę, co w konsekwencji sprawia, że nie przesusza ona błon śluzowych. W konsekwencji, ryzyko wystąpienia kaszlu bardzo się obniża, nawet jeśli korzystać będziemy z najwyższych temperatur, jakie oferuje nasz waporyzator. Do filtracji wodnej można użyć bubblera, czyli małego filtra wodnego montowanego najczęściej bezpośrednio na urządzeniu. Można też dokupić specjalny adapter, który umożliwi podłączenie naszego vaporizera do zwykłego bonga, które już posiadamy. Zakup filtra wodnego warto więc rozważyć już na etapie, gdy kupujemy vaporizer – sklep VapeFully posiada w swojej ofercie szeroki wybór akcesoriów do filtracji wodnej, warto więc z takiego rozwiązania skorzystać. Filtracja wodna jest szczególnie warta uwagi jeśli i tak waporyzować będziemy tylko w domu.

…i po kaszlu!

Bardzo liczymy na to, że dzięki naszemu poradnikowi kaszel podczas waporyzacji już nie będzie zmartwieniem. Stosując się do powyższych porad i zaleceń nie tylko unikniecie kaszlu, ale również uczynicie swoje sesje waporyzacyjne o wiele przyjemniejszymi.

Back to top button
Close
Close