Aktualności

Krem z konopi kontra ciężka choroba dermatologiczna. Poznajcie historię małego Cartera.

Mama Cartera, Shai-Anne, ze wzruszeniem wspomina moment, w którym po raz pierwszy zorientowała się, że krem ​​z konopi działa. "Smarowałam kremem plecy synka, a łuski obecne na jego skórze po prostu odpadały. Zaczęłam płakać, ale były to łzy ulgi. Nadal płaczę- ze szczęścia.”

Jej synek, Carter Padelford, urodził się w listopadzie 2016 r., ale szczęście z narodzin malca nie trwało zbyt długo. Natychmiast po porodzie, rodzice zorientowali się, że coś niedobrego dzieje się z ich dzieckiem- skóra chłopca była „czerwona jak pomidor” i w dodatku tak napięta, że chłopiec nie mógł zamknąć oczu. W ciągu trzech kolejnych dni, lekarze zdiagnozowali rzadką chorobę genetyczną o nazwie lamellar ichthyosis (polskie tłumaczenie- zespół dziecka kolodionowego, schorzenie z grupy rybiej łuski).

carter 2

Szacuje się, że w Stanach to zaburzenie występuje z częstotliwością 1:100 000 żywych urodzeń i charakteryzuje się nieprawidłowym tworzeniem się zewnętrznej warstwy skóry, co skutkuje pojawieniem się charakterystycznym zgrupowań w postaci dużych, ciemnych łusek, które same nie mogą ulec złuszczeniu. Ponadto skóra chorych dzieci jest bardzo sucha, wiotka, zaczerwieniona, w dodatku ma skłonność do uszkodzeń i pękania. Co gorsze, gruczoły potowe nie działają prawidłowo, więc organizm malucha nie jest w stanie właściwie regulować temperatury ciała.

Używałam bezdotykowego termometru około ośmiu razy dziennie, aby utrzymać jego temperaturę ciała na stabilnym poziomie

Shai-Anne - mama Cartera

Lekarze bezwiednie rozkładali ręce. Ich zalecenia ograniczały się do unikania światła słonecznego, a jedynym dopuszczalnym lekiem do stosowania był AmLactin, choć u Cartera w ogóle się nie sprawdzał.

Przeżywaliśmy tragedię. Nie otrzymaliśmy żadnych wskazówek dotyczących postępowania w tej chorobie, a jakiekolwiek możliwości leczenia po prostu nie istniały. Przez jakiś czas robiliśmy codziennie dwie kąpiele z dodatkiem płatków owsianych i proszku do pieczenia, który pomagał dezynfekować skórę i ją złuszczać. Potem smarowałam ciało Cartera olejem kokosowym i kremami organicznymi domowej roboty, ale wciąż nie mogłam uzyskać zadowalającej poprawy

Shai-Anne - mama Cartera

Przełomem w tej trudnej sprawie okazał się pewien artykuł na temat wpływu medycznej marihuany na przewlekłe choroby skóry. Rodzice Cartera postanowili działać- w tym celu zakupili legalny w ich stanie Nevada olej z konopi indyjskich, a następnie domowym sposobem stworzyli formułę konopnego kremu z dodatkiem masła shea i olejków eterycznych.

Wyniki eksperymentu przerosły najśmielsze oczekiwania państwa Padelford- skóra Cartera oczyściła się z łusek, w dodatku przestała pękać, a krwawiące rany zabliźniły się. Z powodu obecności łusek,  chłopiec nie miał włosów na głowie. Po zastosowaniu kremu, włosy zaczynają odrastać. Co ważne, problemy z termoregulacją ciała znacznie się zmniejszyły- teraz Carter potrafi pocić się jak normalny malec.

carter3

Sami rodzice przyznają, że ich synek jest teraz zupełnie innym dzieckiem niż przed zastosowaniem kremu z olejem konopnym, ale właściwie to w jaki sposób działa ten krem? Dermatolog  dr Scott Jacobson wyjaśnia, że kannabinoidy zawarte w oleju konopnym oddziałują na różne elementy układu endokannabinoidowego, w tym na receptory, które znajduje się w całym organizmie człowieka- w mózgu,  komórkach układu odpornościowego, układzie nerwowym, a także w skórze.

Podanie kremu bezpośrednio na skórę ogranicza stan zapalny, który w przypadku Cartera, jest tak bardzo nasilony. Jak dodaje dr Jacobson dotychczas nie przeprowadzono badań klinicznych nt. stosowania medycznej marihuany w schorzeniach dermatologicznych, niemniej jednak istnieje bardzo dużo przypadków medycznych, w których jego podawanie okazuje się skuteczne.

Jak wynika z powyższej historii, dla Cartera i jego rodziny krem z olejem konopnym okazał się prawdziwym wybawieniem w przerwaniu niepotrzebnego cierpienia.  

Zdjęcia użyte w artykule stanowią własność prywatną Shai-Anne

Źródło
kntvdailymail
Back to top button
Close
Close