Aktualności

Legalizacja marihuany wpływa na zmniejszenie liczby przestępstw

W  Meksyku zostały przeprowadzone badania na temat wpływu legalizacji marihuany na liczbę popełnianych przestępstw. Ich autorzy, Evelina Gavrilova, Takuma Kamada oraz Floris Zoutman, dowiedli, że liczba morderstw oraz innych brutalnych przestępstw uległa zmniejszeniu w stanach, które graniczą z Meksykiem i zalegalizowały marihuanę. Powód? Ograniczone wpływy z przemytu marihuany, które dotychczas uzyskiwały narkotykowe kartele.

Badanie dotyczące wpływu legalizacji marihuany na liczbę popełnianych przestępstw

Badanie przeprowadzone pod kierownictwem Eveliny Garilovej wykazało spadek liczby popełnianych przestępstw (zabójstw oraz innych  z użyciem przemocy) w stanach sąsiadujących z Meksykiem, w których zalegalizowano marihuanę. Zespół naukowców na podstawie przeprowadzonych analiz wysnuł tezę, iż legalizacja marihuany ma bezpośredni związek ze zmniejszeniem się przestępczości.

Z raportu wynika, że spadek liczby przestępstw we wszystkich analizowanych stanach, wyniósł 13%. Według autorów jest to bezpośredni skutek zmniejszonej liczby przemytów, które do czasu legalizacji marihuany, były zmorą wielu stanów sąsiadujących z Meksykiem.

Dane zgromadzone przez zespół badaczy ukazują, iż wskaźniki przestępczości po legalizacji marihuany odnotowały znaczny spadek. Największe zmiany widoczne są w stanie Kalifornia. Liczba przestępstw z użyciem przemocy od momentu legalizacji marihuany spadła o 15%. Odnotowano także spadek morderstw bezpośrednio wiążących się z przemytem marihuany o 41%.

Nielegalna sprzedaż marihuany cieszyła się ogromnym powodzeniem. Kartele narkotykowe trudniące się przemytem zarabiały wielokrotność wartości towaru. W Meksyku koszt wyprodukowania 500 g marihuany to 75 dolarów. W stanach sąsiadujących tę samą ilość można było sprzedać nawet za 6000 dolarów.

Aktualnie w stanach, które mają już za sobą legalizację, medyczna marihuana może być uprawiana przez lokalnych rolników. Później bezpośrednio sprzedawana jest do aptek. Koszt wyprodukowania marihuany, a tym samym koszt jej zakupu, znacznie się zmniejszył.

Inne analizy również wypadają na korzyść legalizacji medycznej marihuany

Przeprowadzono już kilka analiz, które wykazały, iż legalizacja marihuany ma ścisły związek ze zmniejszeniem liczby przestępstw. Tezę tę potwierdzają dane policji ze stanu Waszyngton. Tutaj, podobnie jak w Kalifornii, odnotowano znaczny spadek przestępstw z użyciem przemocy.

źródło: onlinelibrary.wiley.com

Back to top button
Close
Close