Aktualności

Legalizacja medycznej marihuany – sejm i senat są za!

Stosunek do kwestii medycznej marihuany w Polsce zmienia się powoli. Najważniejsze, że są to zmiany ku lepszemu. W czwartek, 29 czerwca 2017 roku, podczas posiedzenia Senatu nastąpił przełom. Niemal jednogłośnie została przyjęta ustawa o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 29 lipca 2005 roku oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych z 12 maja 2011 roku. Modyfikacja przepisów dotyczy ułatwienia dostępu do medycznej marihuany.

Według komunikatu Senatu: „Zgodnie z nowelą ziele konopi innych niż włókniste, wyciągi, nalewki farmaceutyczne, wszystkie inne wyciągi z konopi oraz żywica konopi innych niż włókniste będą mogły stanowić surowiec farmaceutyczny przeznaczony do sporządzania tzw. leków recepturowych. Warunkiem dopuszczenia tego surowca do obrotu będzie uzyskanie pozwolenia wydanego przez prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych”.

Ustawę poparło aż 80 senatorów, tylko jeden wstrzymał się od głosu. Żaden zaś nie był przeciwny proponowanej zmianie.

Według nowych przepisów preparaty z konopi indyjskich miałyby być przygotowane w aptekach – wyłącznie na receptę wypisaną przez lekarza. Weterynarze nie będą mogli wypisywać tego rodzaju recept, jak uzasadniają senatorowie – związane jest to z kwestią kontroli oraz przeciwdziałaniem rozwijania nielegalnego obrotu konopiami. Zaproponowano, aby surowiec sprowadzać z kraju uchodzącego za mistrza w hodowli leczniczej marihuany – Izraela.

Komisja Zdrowia zapowiedziała, że za 3 miesiące będzie przyglądać się praktycznej stronie funkcjonowania nowej ustawy.

Podsumowanie

Już dzisiaj wiadomo, że cena za gram marihuany do użytku medycznego będzie oscylowała w granicach 50-60 złotych. Cena będzie głównym czynnikiem, który będzie decydować o sukcesie legalizacji.

Zbyt wysoka cena zniechęci osoby pragnące leczyć się marihuaną, a ci którzy dzisiaj leczą się marihuaną poza prawem pozostaną przy swoich nielegalnych źródłach pozyskania lekarstwa. Tym samym może się okazać, że ustawa nie była potrzebna, bo nie będzie chętnych na leczenie marihuaną.

Tylko uprawy w kraju będą gwarantowały niższą cenę marihuany, zapewnią stały i szybszy dostęp do lekarstwa.

Back to top button
Close
Close