Aktualności

Liść konopi nową flagą miasta Kanepi w Estonii

Mieszkańcy miasteczka Kenepi w Estonii zagłosowali za tym, aby liść konopi został ich oficjalnym symbolem na fladze. Wszystko wskazuje na to, że tak właśnie się stanie.

Liść konopi oficjalnym symbolem Kanepi

Niewielkie miasteczko w Estonii, znane pod nazwą Kanepi, właśnie ustanowiło liść konopi indyjskich swoim nowym obywatelskim symbolem. Oficjalnie znajdzie się ona na regionalnej fladze oraz herbie.

Estońska gmina Kanepi, licząca 2500 mieszkańców, powstała w lipcu 2017 roku w wyniku połączenia dwóch innych okręgów. Następnie odbyło się głosowanie, w którym mieszkańcy nowo powstałej miejscowości mieli wybrać nowy symbol. Do wyboru było 7 różnych projektów. Jednak to srebrny liść marihuany na zielonym tle pokonał pozostałe projekty w przedbiegach.

80% głosujących opowiedziało się za liściem konopi jako symbolem regionu. Świadczy to między innymi o tym, iż marihuana cieszy się dużą popularnością w tej estońskiej społeczności. Rada Miejska Kanepi wydała zgodę na to, aby flaga i herb zdobił liść konopi.

Historyczne znaczenie konopi indyjskich w regionie Kanepi

Burmistrz Kanepi Andrus Seems twierdzi, iż pomimo tego, że sprzedaż marihuany jest nadal nielegalna w Estonii, jej liść jako symbol wykorzystują lokalne grupy od dziesięcioleci. W rzeczywistości nazwa regionu „Kanepi” wywodzi się od „kenep”, czyli estońskiego słowa oznaczającego marihuanę.

Lina konopna
Lina konopna

Okazuje się bowiem, że marihuana posiada długą i złożoną historię w Estonii. Ponad 150 lat temu rolnicy z regionu współczesnego Kanepi uprawiali konopie oraz wytwarzali z nich tkaniny, oleje i liny.

Dokładny projekt flagi nie został jeszcze uzgodniony. Burmistrz Seems wyjaśnił, że niektórzy członkowie rady miejskiej sprzeciwili się takiej formie godła i zalecili, aby liść został „wystylizowany”. Kilku członków rady miejskiej głosowało przeciwko takiemu symbolowi. Większość jednak nie widziała powodów ku temu, aby odrzucić nowe godło.

Gert Uiboaed pełniący funkcję doradcy do spraw insygniów w estońskim biurze rządowym powiedział, iż nikt z urzędu nie będzie interweniował, jeżeli rada samorządu lokalnego będzie chciała na fladze i godle umieścić liść konopi.

Źródło
herb.co
Back to top button
Close
Close