Aktualności

Medyczna marihuana już niebawem pojawi się w polskich aptekach

Szacuje się, że z tego typu terapii może skorzystać nawet ok. 300 tysięcy osób chorych.

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych oficjalnie wyraził zgodę na sprowadzenie do polskich aptek medycznej marihuany. Skorzysta na tym nawet 300 tysięcy pacjentów. Gazeta Wyborcza.pl donosi, iż medyczna marihuana trafi do polskich aptek na przełomie listopada i grudnia.

Długa droga legalnej medycznej marihuany w Polsce

Podmiotem odpowiedzialnym za sprowadzaniem suszu do Polski będzie spółka Spectrum Cannabis, która należy do światowego lidera medycznej marihuany - kanadyjskiego przedsiębiorstwa Conopy Growth Corp.

Na profilu Anny Kality, wdowy po Tomaszu Kalicie pojawił się wpis: „Tomeczku - to Twój sukces, Kochanie! Wygrałeś tę walkę! Pierwszy lek konopny został dziś dopuszczony do obrotu!”. Przypomnijmy, Tomasz Kalita był politykiem, który aktywnie walczył o to, aby w Polsce marihuana do celów medycznych została zalegalizowana. Mężczyzna zmarł z powodu glejaka mózgu.

Dr Jerzy Jarosz, który na co dzień pracuje w warszawskim hospicjum św. Krzysztofa, zauważa, że medyczna marihuana była w Polsce legalna już od czerwca br. Aktualnie za pomocą konopi leczy kilku swoich pacjentów. Przyznaje jednak, że sprowadzenie marihuany do naszego kraju nie jest takie proste. Konieczne jest zastosowanie tzw. importu docelowego, co znacznie wydłuża proces i czas oczekiwania na lek. Lekarze oraz pacjenci zabiegali o to, aby preparaty na bazie konopi były dostępne w Polsce „od ręki”.

W Polsce rośnie zainteresowanie konopiami medycznymi

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem receptę na marihuanę może wystawić każdy lekarz. Lek przygotowany jest w aptece przez farmaceutę. Niestety, wciąż niewielu specjalistów ma jakiekolwiek doświadczenie w leczeniu z wykorzystaniem marihuany.

W ostatnim czasie organizowano wiele szkoleń, które były skierowane do lekarzy zainteresowanych leczeniem z wykorzystaniem medycznych konopi. Dr Jarosz przyznaje, iż przeszkolonych zostało ok. 60 lekarzy z różnych specjalizacji.

Większe zainteresowanie medyczną marihuaną można także zauważyć wśród pacjentów. Ustawa legalizująca konopie w Polsce nie ograniczyła stosowania ich do konkretnych chorób.

Szacuje się, że z tego typu terapii może skorzystać nawet ok. 300 tysięcy osób chorych. Na preparaty na bazie medycznej marihuany czekają przede wszystkim pacjenci borykający się ze stwardnieniem rozsianym, padaczką lekooporną, przewlekłymi bólami neuropatycznymi oraz bólami nowotworowymi.

Dotychczas przeprowadzone badania wskazały na skuteczność konopi w leczeniu m.in. AIDS, anoreksji, jaskry, choroby Alzheimera, choroby Parkinsona oraz zespołu Tourette'a.

Ile będzie kosztować medyczna marihuana w polskich aptekach?

Duży popyt na medyczną marihuaną oraz tylko jeden importer na rynku sprawiają, że cena medycznej marihuany może być naprawdę wysoka. Konopie do celów medycznych, przynajmniej na razie, nie będą refundowane przez NFZ.

Szacuje się, że gram suszu importowanego może kosztować nawet 50-60 złotych. Cena marihuany z czarnego rynku w Polsce kształtuje się od 30 do 60 złotych za gram zależnie od regionu kraju. Należy jednak zaznaczyć, że marihuana pochodząca z nielegalnego obrotu może być znacznie niższej jakości od tej z importu docelowego.

Koszt miesięcznej, legalnej terapii może opiewać na kwotę 1.500-2.000 złotych. Preparat byłby tańszy, gdyby możliwe było wprowadzenie rodzimych upraw rośliny. Niestety, w obawie przed innymi sposobami wykorzystania konopi, Sejm nie zgodził się na to, aby w Polsce uprawiano marihuanę do celów medycznych.

Istnieje jednak szansa na obniżenie ceny marihuany, która będzie importowana. Jak donosi "MOPS" z kanału Weed Week, kolejne trzy firmy złożyły wnioski o możliwość importu marihuany do naszego kraju. Konkurencja na rynku może spowodować obniżkę cen marihuany, ale będzie to ciągle surowiec importowany co może wpływać na wysoką cenę lekarstwa. 

Źródło
kurierlubelskiwyborcza
Back to top button