Aktualności

Medyczna marihuana oficjalnie w polskich aptekach

Pod koniec października informowaliśmy o tym, że wiele wskazuje na to, iż medyczna marihuana niebawem trafi do polskich aptek. Nadszedł przełomowy moment. Od poniedziałku 17.12.2018 roku medyczny susz ma trafić do niektórych placówek. Gdzie można otrzymać lecznicze konopie?

Medyczna marihuana w końcu dostępna w polskich aptekach

Po ponad roku (dokładnie po 411 dniach) od legalizacji medycznej marihuany w Polsce do polskich aptek mają oficjalnie trafić pierwsze dostawy z leczniczym ziołem. Medyczna marihuana ma być sprzedawana w suszu. Importer szacuje, że pierwsze dostawy trafią do aptek jeszcze w tym tygodniu.

Ustawa legalizująca leczniczą marihuanę weszła w życie 1 listopada 2017 roku. Lekarze, co prawda mogli przepisywać polskim pacjentom konopie medyczne, jednak w praktyce niemożliwe było znalezienie ich w aptekach. Ze względu na niejasne, nie do końca sprecyzowane przepisy żaden producent medycznej marihuany nie chciał wejść na polski rynek. Spółki zajmujące się produkcją leczniczych konopi obawiały się bowiem konsekwencji prawnych. Wszystko zmieniło się 17 grudnia 2018 roku.

Według ogólnodostępnych danych preparat Spectrum Cannabis w postaci suszu będzie zawierał 19 procent THC oraz mniej niż 1 procent CBD.

Gdzie można kupić medyczną marihuanę?

Niestety, medyczna marihuana nie będzie dostępna we wszystkich aptekach. Na razie można ją znaleźć w trzech placówkach sieci PRIMA. Gdzie dokładnie?

  •        w Poznaniu – Apteka PRIMA przy ul. Garbary 51
  •        w Koninie – Apteka PRIMA przy ul. Spółdzielców 31B
  •        we Wrocławiu – Apteka PRIMA przy ul. Budziszyńskiej 107

Liczba aptek, w których ma być dostępny preparat Spectrum Cannabis, z czasem będzie poszerzana o kolejne miejsca.

Na razie nie są znane dokładne ceny preparatu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że 1 gram może kosztować w granicach 50 – 65 złotych.

Kto może zakupić medyczną marihuanę?

Aby móc zakupić medyczną marihuanę, należy mieć receptę wystawioną przez lekarza. Z konopi leczniczych będą mogły skorzystać pacjenci, którzy cierpią m.in. na zespół Tourette’a, nowotwór, chorobę Parkinsona, chorobę Alzheimera, przewlekłe bóle czy też padaczkę.

Źródło
sputniknewspolskieradionoizz
Back to top button