AktualnościBadania

Medyczna marihuana pomocą w chorobie Parkinsona?

Vapefully

Medyczna marihuana jest pomocna w leczeniu wielu chorób na całym świecie. Już niebawem znajdziemy ją także w polskich aptekach. Kannabinoidy zawarte w marihuanie pozytywnie wpływają na objawy choroby Parkinsona. Na czym polega ta choroba i w jaki sposób medyczna marihuana może być pomocna w jej leczeniu? Dowiesz się z naszego artykułu!

Obok choroby Alzheimera, choroba Parkinsona jest jedną z najpowszechniejszych chorób neurodegradacyjnych, polegających na zmianach zwyrodnieniowych układu nerwowego. W przebiegu choroby Parkinsona dochodzi do zaburzeń produkcji dopaminy, co jest spowodowane uszkodzeniem istoty czarnej śródmózgowia, w której dochodzi do obumarcia neuronów odpowiedzialnych przede wszystkim za kontrolę ruchu. Ponadto, praca jąder podstawnych mózgu, związana m.in. ze zdolnościami motorycznymi i intelektualnymi, jest zaburzona przez niedobór dopaminy.

Najczęstszymi objawami choroby Parkinsona są zatem problemy z motoryką, które obejmują wzmożone napięcie mięśniowe, zaburzenia postawy, drżenie spoczynkowe oraz bradykinezję, czyli spowolnienie ruchowe. Poza problemami motorycznymi chorzy mogą doświadczać również zaburzeń wegetatywnych – ślinotoku, łojotoku oraz zaparć. Pewnymi objawami wyprzedzającymi klasyczny początek choroby mogą być np. zaburzenia węchu, depresje oraz wspomniane zaparcia.

Mimo stosowanego leczenia choroba w znacznym stopniu pogarsza jakość życia i może prowadzić do potencjalnie śmiertelnych powikłań, choć sama w sobie nie jest śmiertelna. Choroba Parkinsona najczęściej dotyczy osób pomiędzy 40. a 60. rokiem życia i w większości występuje u mężczyzn. W 95% przyczyny występowania Parkinsona nie są znane, a w pozostałej części przypadków przyczyną są mutacje genetyczne.

Jak pomaga medyczna marihuana?

Medyczna marihuana może być pomocna w niwelowaniu dolegliwości choroby Parkinsona za sprawą oddziaływania na układ endokannabinoidowy człowieka, który jest powiązany m.in. z kontrolowaniem motoryki. W przypadku tej choroby, potencjalną przyczyną problemów z motoryką może być zaburzone funkcjonowanie układu endokannabinoidowego. Kannabinoidy naturalnie wytwarzane w organizmie człowieka oraz dostarczane z zewnątrz podczas przyjmowania marihuany, jak np. THC czy CBD, oddziałują na system endokannabinoidowy regulując jego pracę.

Przeprowadzone obserwacje oraz badania wykazały, że niektóre objawy choroby Parkinsona, do których zaliczamy m.in. drżenie mięśni, spowolnienie ruchowe, dolegliwości bólowe oraz problemy ze snem, mogą zostać osłabione przez przyjmowanie kannabinoidów z medycznej marihuany. Historia Larry’ego Smitha jest najbardziej znanym przypadkiem terapii choroby Parkinsona przy użyciu kannabinoidów. Larry – emerytowany policjant, cierpi na zaawansowaną postać choroby Parkinsona, która znacząco wpłynęła na jego życie.

Na podstawie jego historii powstał film dokumentalny „Ride with Larry”, który ukazuje jego zmagania z chorobą i stawia w optymistycznym świetle terapię kannabinoidami w przypadku choroby Parkinsona. Fragment filmu, w którym Larry przyjmuje olej RSO, czyli stężony koncentrat marihuany, zdobył niesamowitą popularność w internecie, ponieważ działanie olejku na objawy dokuczające choremu okazało się nieprawdopodobne. Zaledwie kilka minut wystarczyło, aby ustąpiła większość dolegliwości dręczących Larry’ego, m.in. drgawki czy utrata głosu.

Dzięki medycznej marihuanie Larry był w stanie przemierzyć na specjalnym rowerze ponad 300 mil przez Dakotę Południową. Kannabinoidy poprawiły jakość życia Larry’ego i umożliwiły mu normalne życie, bez ciągłego towarzystwa objawów choroby. Przykład Larry’ego daje nadzieję chorym na skuteczną terapię wspomaganą medyczną marihuaną, otwierając przed nimi szanse na poprawę zdrowia  i przywrócenie radości z życia.

Kolejny przykład skuteczności kannabinoidów w niwelowaniu objawów choroby Parkinsona można zaobserwować w historii Ian’a Frizella, który publikuje w sieci nagrania związane ze swoją chorobą. Na filmach widać m.in. w jaki sposób medyczna marihuana pomaga mu zapanować nad drgawkami ogarniającymi całe ciało.

Takich pacjentów jest znacznie więcej, co sprawia, że dalsze badania nad używaniem kannabinoidów w łagodzeniu objawów choroby Parkinsona są konieczne i mają jasny cel – poprawę jakości życia osób zmagających się z tą chorobą.

W jaki sposób przyjmować medyczną marihuanę?

Dla osób niedoświadczonych produkcja oraz prawidłowe oczyszczenie oleju RSO może przynieść wiele trudu, zaś niedokładnie oczyszczony olej może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Zdecydowanie łatwiejszym sposobem na dostarczenie choremu odpowiedniej ilości kannabinoidów jest użycie suszu medycznej marihuany.

Jak powszechnie wiadomo, palenie marihuany nie jest zalecane, choćby biorąc pod uwagę dwa podstawowe czynniki – wdychanie dymu oraz ilość dostarczonych kannabinoidów. Każdy rodzaj dymu, który wprowadzamy do organizmu, zawiera liczne substancje toksyczne negatywnie wpływające na nasze zdrowie. Ponadto, podczas spalania substancje czynne zawarte w suszu ulegają zjawisku pirolizy, czyli rozpadzie tych związków wskutek działania zbyt wysokiej temperatury.

„Zalecaną przez lekarzy metodą przyjmowania medycznej marihuany jest waporyzacja suszu, czyli odparowanie z niego kannabinoidów. Waporyzacja zachodzi w temperaturze nie powodującej zapłonu suszu, więc szkodliwy dym po prostu w ogóle nie powstaje” – mówi w rozmowie z nami Ryszard Fazowski z VapeFully, ekspert z zakresu waporyzacji.

Waporyzator (ang. vaporizer) to urządzenie podgrzewające susz do konkretnej temperatury, co umożliwia odparowanie zawartych w nim substancji aktywnych.

„Najważniejsze jest, aby dobrać waporyzator, który najlepiej spełni nasze oczekiwania. Volcano Vaporizer będzie idealnym rozwiązaniem dla osób mających problemy z motoryką – w zestawie dołączonym do waporyzatora można znaleźć specjalny, odczepiany balon, z którego wdycha się parę.  Nawet dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową, inhalacje za pomocą takiego balonu są bardzo łatwe i komfortowe. W tym miejscu warto również wspomnieć o modelu Mighty Vaporizer, który jest uważany za przenośny wariant Volcano” – dodaje ekspert z VapeFully.com/pl.

Na polskim rynku można znaleźć coraz więcej waporyzatorów nadających się do użytku medycznego, a w sprzedaży urządzeń tego typu specjalizuje się sklep z waporyzatorami VapeFully

Zakup waporyzatora powinien być przemyślaną decyzją. Należy unikać najtańszych waporyzatorów, jak np. Titan 2 Hebe czy Snoop Dogg G Pen, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, za sprawą materiałów użytych do ich produkcji – z tego powodu takie waporyzatory mogą w trakcie użytkowania topić się i wydzielać toksyczne opary, nie mówiąc już o słabym wydobyciu kannabinoidów z suszu. Wybierając waporyzator warto postawić na urządzenie sprawdzone i w pełni bezpieczne, nabyte od sprzedawcy o ugruntowanej pozycji na rynku.

Szansa dla chorych?

Już wkrótce medyczna marihuana będzie dostępna w polskich aptekach. Dla osób chorujących na Parkinsona może to być szansa na poprawę jakości życia i powrót do normalnego funkcjonowania. Niewkluczone, że już niebawem poznamy wzruszające historie polskich pacjentów, z powodzeniem stosujących medyczną marihuanę. Każda nadzieja na poprawę jakości życia pacjentów powinna być wykorzystywana, zwłaszcza jeśli chodzi o tak ciężką i degradującą chorobę jak choroba Parkinsona.

Back to top button
Close
Close