Aktualności

Kiedy medyczna marihuana trafi do polskich aptek?

Już 1 listopada w życie wchodzi ustawa legalizująca stosowanie środków na bazie medycznej marihuany. Mają być one wykorzystywane m.in. w leczeniu przewlekłego bólu występującego u osób borykających się z chorobami nowotworowymi oraz innymi przewlekłymi chorobami.

Kiedy pacjenci będą mogli zakupić produkty na bazie medycznej marihuany?

Pomimo tego, że marihuana medyczna na receptę może być sprzedawana w polskich aptekach już od 1 listopada, mogą wystąpić problemy z jej dostępnością.  Dlaczego?

Dotychczas na polskim rynku farmaceutycznym dostępny był wyłącznie jeden środek, który zawierał zawarte w marihuanie kannabinoidy. Był nim Sativex - preparat stosowany w leczeniu stwardnienia rozsianego.

Wchodzące w życie przepisy umożliwiają pacjentom na podstawie ważnej recepty od lekarza zakup środków w postaci suszu, czopków oraz oleju. Produkty te mogą zawierać THC w stężeniu określonym przez lekarza. Do polskich aptek surowiec do przygotowywania tego rodzaju preparatów będzie musiał zostać sprowadzony z zagranicy na koszt NFZ. Należy zaznaczyć, iż w Polsce uprawa konopi nadal jest nielegalna. Prawdopodobnie będzie ona importowana z Holandii lub Kanady.

Niestety, pewnym utrudnieniem jest rejestracja importowanych środków. Muszą one przejść odpowiednie procedury potwierdzające ich bezpieczeństwo. Urząd rejestracji leków ma maksymalnie 270 dni, czyli aż 9 miesięcy na wydanie tego rodzaju decyzji.

W praktyce pacjenci, którzy otrzymają receptę na leki na bazie medycznej marihuany, nie będą mogli zrealizować jej od razu. Dopiero gdy do apteki trafi surowiec, farmaceuci będą mogli przygotować preparat zgodny z zapisami recepty.

Koszt terapii medyczną marihuaną

Według szacunków nawet 300 tysięcy pacjentów może zgłosić się do aptek po leki na bazie medycznej marihuany. Tego rodzaju terapia jest jednak kosztowna, 1 gram suszu to bowiem koszt rzędu 50-60 złotych. W konsekwencji koszt leczenia miesięcznego jednego pacjenta to nawet kilka tysięcy złotych!

Czy lekarze i farmaceuci są gotowi na taką zmianę?

Większość polskich lekarzy i farmaceutów ze względu na dotychczas obowiązujące prawo nie miało okazji do zdobycia doświadczenia w dziedzinie preparatów na bazie medycznej marihuany. Pewnym problemem może być więc konieczność przeszkolenia tych grup zawodowych w kwestii leczenia osób chorych za pomocą środków z zawartością medycznej marihuany.

Legalizacja medycznej marihuany w Polsce, przynajmniej przez pierwsze miesiące, może więc mieć czysto teoretyczny charakter...

źródło: radiopiekary.pl, zdrowie.radiozet.pl

Back to top button
Close
Close