Aktualności

Pierwszy na świecie samolot napędzany konopiami

Wynalazcy pierwszego na świecie samolotu napędzanego konopiami mają nadzieję, iż ich projekt pozwoli zmniejszyć wpływ komercyjnych samolotów na środowisko.

Plastik konopny

Niemalże pod każdym względem, od początkowej fazy uprawy aż do przekształcenia przez producentów w materiał konstrukcyjny, konopie są bardziej przyjazne środowisku niż materiały obecnie wykorzystywane do produkcji samolotów.

Co więcej, konopie są znacznie lżejsze niż aluminium, które powszechnie używane jest do konstrukcji samolotów. To sprawia, że maszyna jest bardziej wydajna, ponieważ wymaga mniejszej siły, by wzbić się w powietrze. Konopie poddane odpowiedniej obróbce odznaczają się dużą wytrzymałością, co także przemawia na ich korzyść jako materiału konstrukcyjnego. Materiał ten ma 10-krotnie większą od stali odporność na uderzenia, a jego właściwości można porównać do włókna szklanego.

Już w roku 1941 roku Henry Ford skonstruował prototyp samochodu z którego nadwozie było wykonane z  plastiku konopnego a napędzany był paliwem konopnym (Już wtedy uprawa konopi była nielegalna w USA).

Obecnie duże firmy samochodowe takie jak BMW, Audi, Ford, Honda i inne używają plastiku konopnego w elementach konstrukcyjnych swoich samochodów, zwiększając wytrzymałość, równocześnie zmniejszając ich wagę. Należy również nadmienić, że taki plastik jest biodegradowalny.

Samolot napędzany konopiami może zrewolucjonizować rynek lotniczy

Jedna z kanadyjskich firm działających w branży produkcji produktów na bazie konopi wynalazła samolot, który jest prawie w całości wyprodukowany z konopi (aż 75%) oraz wykorzystuje biopaliwo konopne do zasilania. Firma Hempearth zaprojektowała konopny samolot w celu stworzenia przyjaznego dla środowiska środka transportu. Producent samolotów Vleocity, Inc. wyprodukował maszynę na podstawie projektu firmy Hempearth.

Hempearth to firma założona w 2012 roku. Jednym z jej celów jest właśnie zrewolucjonizowanie przemysłu lotniczego, podobnie jak Apple swego czasu zrewolucjonizował branżę telefonów komórkowych. Koncepcja samolotu napędzanego konopiami zapowiada się naprawdę obiecująco.

Samoloty mogą wytworzyć nawet do 43 gigaton szkodliwych zanieczyszczeń do 2050 roku. Jest to około 5% całkowitej emisji zanieczyszczeń na świecie. Ponadto przewiduje się, iż ilość zanieczyszczeń, których źródłem są samoloty, zwiększy się nawet trzykrotnie w ciągu kilku następnych dekad.

Model samolotu konopnego firmy Hempearth, o rozpiętości skrzydeł wynoszącej 36 stóp (niecałe 11 metrów), może pomieścić jednego pilota oraz czterech pasażerów.

Obecnie Hempearth oferuje różnorodne oleje oraz produkty na bazie konopi indyjskich. Firma planuje znaleźć kolejne zastosowania dla tego przyjaznego dla środowiska materiału, którym są konopie.

Back to top button
Close
Close