AktualnościBadania

Jak pomóc seniorowi w korzystaniu z waporyzatora?

Medyczna marihuana może przynieść daleko idącą ulgę osobom cierpiącym na szereg schorzeń i dolegliwości, ich lista jest bardzo długa. Często zdarza się, że na takie schorzenia cierpią osoby starsze, które nigdy nie słyszały o medycznej marihuanie, a co dopiero o jej waporyzacji, będącej najzdrowszą metodą przyswajania dobroczynnych kannabinoidów zawartych w medycznej marihuanie. Z naszego tekstu dowiesz się, jak pomóc bliskiej nam starszej osobie z obsługą i użytkowaniem waporyzatora.

Niedawno podpowiadaliśmy, jakie modele waporyzatorów dobrze sprawdzą się w przypadku osób starszych – nasz artykuł na ten temat znajdziesz tutaj. Dzisiaj skupimy się bardziej na obsłudze i użytkowaniu waporyzatorów, jednocześnie starając się, aby rady te znalazły zastosowania w przypadku każdego modelu waporyzatora. Zacznijmy od samego suszu, czyli medycznej marihuany.

Jak należy przygotować susz do waporyzacji?

W pierwszej kolejności należy zadbać o jak najwyższą jakość medycznej marihuany, którą inhalować będzie starsza osoba. W przypadku suszu pochodzącego z legalnego źródła, jego jakość jest zazwyczaj bardzo wysoka.

Grinder – młynek

Mając już susz, należy zmielić go przy pomocy młynka – ważne aby był to dobrej jakości młynek z metalowymi zębami. Młynki akrylowe są mniej trwałe i po pewnym czasie użytkowania ich zęby mogą się kruszyć i zanieczyszczać susz drobinkami tworzywa, czego oczywiście należy za wszelką cenę uniknąć. Praktycznie wszystkie modele stacjonarne, w tym najbardziej polecany dla seniorów Volcano Vaporizer, to waporyzatory konwekcyjne, czyli ogrzewające susz gorącym powietrzem. W przypadku tego typu waporyzatorów wystarczy zmielenie suszu na średniodrobną konsystencję, czyli taką jaką uzyskamy przy pomocy zwykłego dobrej jakości młynka. Jeśli jednak senior będzie korzystał z waporyzatora ogrzewającego susz kondukcyjnie, np. DaVinci IQ Vaporizer, wówczas konieczne będzie drobniejsze zmielenie suszu. Jego drobniejszą konsystencję możemy uzyskać dłużej mieląc susz w młynku. Jeśli zaś mamy młynek 3- lub 4-częściowy, w którym zmielony susz spada do komory poniżej, wówczas najlepiej jest mielić trzymając młynek do góry nogami – wtedy susz zamiast spadać niżej będzie mielony na coraz drobniejszą konsystencję.

Kiedy susz jest już zmielony na odpowiednią konsystencję, wówczas należy zbadać jego wilgotność. „Większość waporyzatorów działa najlepiej jeśli susz jest całkowicie wysuszony. Wówczas kannabinoidy najlepiej parują, czego skutkiem jest większa produkcja pary i skuteczniejsze działanie.” – radzi Ryszard Fazowski z firmy VapeFully, ekspert z zakresu waporyzacji. Jeśli więc susz po zmieleniu jest lekko wilgotny, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie rozłożenie go na kartce papieru aby wysechł całkowicie – godzina w temperaturze pokojowej powinna wystarczyć. Dobrym pomysłem jest zmielenie od razu większej ilości suszu (np. zapasu na tydzień) i przechowywanie go w szczelnym pojemniku – wówczas senior nie będzie musiał samodzielnie mielić suszu.

Obsługa waporyzatora

Nawet jeśli dla seniora wybraliśmy waporyzator prosty w obsłudze, dobrze byłoby samemu najpierw nauczyć się jego obsługi – zazwyczaj jest to bardzo proste jeśli skorzystamy z instrukcji obsługi oraz filmów instruktażowych, które bez trudu można odnaleźć w internecie. Kiedy już opanujemy obsługę urządzenia, postarajmy się spokojnie, powoli i cierpliwie wytłumaczyć ją docelowemu użytkownikowi. Dobrze byłoby również jeśli podczas pierwszych inhalacji senior mógł mieć zapewnioną naszą obecność.

Dobrym pomysłem jest ograniczenie liczby czynności, jakie starszy użytkownik waporyzatora będzie musiał samodzielnie wykonać – oprócz wspomnianego wcześniej zmielenia większej ilości suszu na zapas, dobrym pomysłem może być zaprogramowanie urządzenia na jedną temperaturę, która w odczuciu użytkownika daje najlepsze efekty. Większość waporyzatorów zapamiętuje ostatnio używaną temperaturę – jeśli uda nam się ustalić, jaka daje najlepsze efekty, wówczas starszej osobie odpada kolejna czynność do wykonania. Wtedy wystarczy po prostu wsypać susz do urządzenia, włączyć je i rozpocząć inhalację. Dobrze jest też pomóc seniorowi w czyszczeniu urządzenia, o czym poniżej.

„Najważniejszą sprawą jest prawidłowa technika inhalacji. W przypadku urządzeń oferujących możliwość inhalacji przez balon sprawa jest bardzo prosta – wystarczy robić naturalne wdechy przez ustnik balona. W przypadku innych modeli najlepsze efekty dają zazwyczaj długie, równomierne wdechy przez ustnik urządzenia. Jeśli użytkownik wydycha widoczną parę to znaczy, że zaciąga się prawidłowo.” – dodaje ekspert reprezentujący sklep z vaporizerami VapeFully.

Jeśli oprócz efektów medycznych użytkownik będzie skarżył się na silne efekty psychoaktywne, wówczas spróbujmy nieco obniżyć temperaturę – do poziomu, przy którym efekty te będą słabsze, jednocześnie zaś działanie medyczne nadal będzie skuteczne. Dla większego komfortu inhalacji należy zadbać także o to, aby osoba korzystająca z waporyzatora popijała wodę w trakcie inhalacji – zapobiegnie to przesuszeniu gardła.

Czyszczenie waporyzatora

Każdy bez wyjątku waporyzator wymaga regularnego czyszczenia, ponieważ produkowana przez niego para kondensuje się wewnątrz urządzenia, tworząc lepki osad. Początkowo jedynie pogorszy on smak pary, jednak na dłuższą metę zaniedbywanie czyszczenia może doprowadzić do pogorszenia przepływu powietrza lub nawet uszkodzenia urządzenia. Czyszczenie również jest jedną z tych czynności, w których powinniśmy pomóc korzystającemu z waporyzatora seniorowi. Czyszczenie nie jest  natomiast konieczne przesadnie często – jeśli w celu czyszczenia waporyzatora odwiedzimy jego użytkownika raz na dwa tygodnie to w zupełności to wystarczy, przy założeniu codziennego użytkowania sprzętu.

Czyszczenie różni się w zależności od modelu – w niektórych waporyzatorach czyszczenia wymagać będzie jedynie ustnik, z kolei inne, jak np. Mighty Vaporizer, trzeba będzie raz na jakiś czas rozebrać na części i dokładnie wyczyścić w środku. Porady dotyczące czyszczenia poszczególnych modeli można bez problemu odnaleźć w internecie.

Najlepszym preparatem do czyszczenia waporyzatorów jest alkohol izopropylowy 99%, litr tego preparatu jest do nabycia w internecie za ok. 20 zł. Alkohol izopropylowy jest lotny i bardzo łatwopalny. Należy więc zachować pewną ostrożność i czyszczenie wykonywać w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, z dala od źródeł ognia.

Osoby starsze radzą sobie bez problemów z obsługą waporyzatorów.

Senior poradzi sobie z waporyzatorem!

Choć często wydaje się nam, że osoby starsze są dość nieporadne w kwestiach technicznych i mają duży problem z obsługą nowoczesnych urządzeń, to niekoniecznie musi mieć to zastosowanie do waporyzatorów. To często bardzo łatwe w obsłudze urządzenia, zaś z naszym instruktażem i pomocą korzystanie z waporyzatora nie powinno przysporzyć osobie starszej większych trudności. Dodatkowo, jeśli użytkownik zobaczy poprawę samopoczucia płynącą z inhalacji to będzie to dodatkową motywacją do nauki samodzielnej obsługi urządzenia. Warto dać szansę waporyzacji – to bez dwóch zdań najlepsza metoda przyswajania kannabinoidów zawartych w medycznej marihuanie!

Back to top button
Close
Close