Aktualności

Różnica pomiędzy konopiami włóknistymi a marihuaną

 

Coraz więcej mówi się na temat marihuany, CBD, oleju konopnego. Jednym z najczęstszych pytań, które się pojawia to “jaka jest różnica pomiędzy marihuaną a konopiami?”

Różnice genetyczne pomiędzy tymi rodzajami marihuany są bardzo niewielkie, ale z punktu widzenia użytkowego różnice są ogromne.

Konopie włókniste i marihuana pochodzą od tego samego gatunku rośliny – Cannabis sativa L. Roślina ta zawiera szeroki zakres związków CBD, THC i ich pochodnych. Mimo to istnieje wiele różnic pomiędzy konopiami a marihuaną, które łatwo można scharakteryzować.

W praktyce konopie włókniste, siewne, konopie przemysłowe, Hemp (ang.)  to termin używany w stosunku do typu marihuany, który jest wykorzystywany w przemyśle, głównie włókienniczym ,spożywczym, kosmetycznym.

Konopie siewne uprawia się pod gołym niebem i generalnie uprawia się je na całym świecie ze względu na różnorodność zastosowań. Wykorzystuje się całą roślinę, a nie tylko kwiaty jak w przypadku marihuany (konopie indyjskie). Konopie siewne praktycznie nie posiadają THC, zaledwie 0,3% co stanowi prawie 30 razy mniejszą dawkę od najbardziej bogatych w THC odmian marihuany. Fizycznie nie ma możliwości, aby konopiami “upalić się” aby być na “haju”(nawet po wypaleniu całego pola konopi). Z tego typu konopi uzyskuje się, stosowany coraz powszechniej, olej CBD, który stosuje się we wspomaganiu leczenia wielu chorób. Olej ten jest całkowicie legalny i dostępny w sklepach ze zdrową żywnością, niektórych aptekach.

Marihuana (konopie indyjskie) jest wyselekcjowanym rodzajem konopi o zwiększonej zawartości  THC w porównaniu do konopi siewnej. Dzięki odpowiedniej uprawie można uzyskać nawet 30% stężenia THC, który ma działanie psychoaktywne. Marihuana zazwyczaj uprawiana jest w monitorowanych pomieszczeniach, aby uzyskać jak najlepszą jakość kwiatów i niezależnie od pory roku kontynuować hodowlę, dzięki czemu można trzy razy do roku zbierać plony. Z marihuany (konopie indyjskie) uzyskuje się olej RSO (olej Ricka Simpsona), który stosuje się często w leczeniu chorób neurologicznych.

budowa thc

budowa thc

Back to top button