Aktualności

Sukces poznańskich naukowców: opracowali tabletkę przeciwbólową na bazie konopi

Sukces poznańskich naukowców! Zespół pod kierownictwem profesora Ryszarda Słomskiego opracował tabletkę przeciwbólową na bazie konopi.

Naukowcy pozyskali ekstrakty z konopi. W toku badań udało się również opracować technologie, które powalają na formowanie pozyskanego preparatu leczniczego. Opracowane tabletki przeciwbólowe będą mogły być wykorzystywane w leczeniu pacjentów chorych na raka.

Badania nad lekiem trwały kilka lat

Badania nad opracowaniem tego innowacyjnego leku przeciwbólowego od czterech lat prowadzili naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu we współpracy z badaczami z poznańskiego Uniwersytetu Medycznego. Po czterech latach udało się stworzyć tabletkę o właściwościach przeciwbólowych na bazie ekstraktu z konopi.

Doktor Karolina Wielgus z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu wyjaśnia, iż opracowanym preparacie obok czystego, syntetycznego CBD znalazły się również inne związki. Są nimi inne kannabinoidy, terpeny oraz pochodne z konopi, których wspólne działanie niesie więcej korzyści dla pacjentów. Odkryto, że tabletki mogą pomóc w łagodzeniu bólu. Co ważne, zawierają śladową ilość substancji psychoaktywnych. Wpływa to na zmniejszenie ewentualnych skutków ubocznych dla pacjentów.  

Naukowcy, którzy pracowali nad opracowaniem nowego preparatu leczniczego, otwarcie przyznają, iż wstępne badania nad lekiem wykazały, iż kannabinoidy mogą znacznie ograniczać rozrost komórek nowotworowych, a nawet je całkowicie niszczyć.

Profesor Słomski wyjaśnia, że zostały przeprowadzone testy na hodowlach komórek. Po zastosowaniu preparatu komórki nowotworowe znajdujące się w hodowlach były niszczone. Naukowiec zaznacza jednak, iż konieczne jest przeprowadzenie kolejnych testów klinicznych.

Tabletki mogłyby zostać wykorzystane w leczeniu pacjentów onkologicznych, co stanowi ogromny przełom w dziedzinie walki z chorobami nowotworowymi.

To nie koniec badań nad medycznymi właściwościami konopi?

Pierwszy etap badań finansowany był z Programu INNOMED Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Środki pozyskano z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działającego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Zespół badaczy szuka sponsorów, którzy mogliby finansować kolejne etapy badań nad przeciwbólowymi tabletkami z konopi. Trwają rozmowy z przedstawicielami koncernów farmaceutycznych, które mogłyby pomóc finansowo w przeprowadzeniu kolejnych badań oraz produkcji tabletek.

źródło: poznan.wyborcza.pl

Back to top button
Close
Close