Aktualności

Ten uniwersytet ma zamiar pozwolić na palenie marihuany w kampusie

Z legalizacją za rogiem władze uniwersytetów debatują, co zrobić z paleniem marihuany na terenach kampusów.

Uniwersytet w Wiktorii - najstarszy uniwersytet w Kolumbii Brytyjskiej - planuje wyznaczyć miejsca, w których palenie marihuany na terenie kampusu będzie możliwe. Władze uniwersytetów w całej Kanadzie debatują nad tym, jak powinno się traktować używanie konopi indyjskich wśród studentów, kiedy to rynek rekreacyjnej marihuany zostanie otwarty 17 października.  

24% osób zażywających konopie indyjskie w Kanadzie to osoby w wieku od 18 do 34 lat. Według najnowszych danych największy odsetek użytkowników marihuany w USA stanowią młodzi dorośli w wieku od 18 do 29 lat.

Kane Kilbey, wicedyrektor działu zasobów ludzkich na Uniwersytecie w Wiktorii, przyznał, iż to właśnie te dane odegrały istotną rolę w podjęciu przez władze uczelni decyzji o wyznaczeniu bezpiecznych miejsc go miejsca do palenia marihuany na terenie kampusu.

Decyzja ta jest częścią szerszej dyskusji o tym, jak zapewnić dostęp do edukacji studentom zainteresowanym używaniem konopi indyjskich, przy jednoczesnym poszanowaniu tych, którzy nie są użytkownikami marihuany. W styczniu Kanadyjscy Studenci Polityki Rozsądnego Przyjmowania Narkotyków, czyli międzynarodowa sieć studentów opowiadających się za odpowiedzialnym zażywaniem narkotyków, przeprowadzili dyskusję przy okrągłym stole na Uniwersytecie w Kolumbii Brytyjskiej. Tematem rozmów była rozsądna polityka wobec konopi indyjskich na uniwersytetach w Kanadzie. Studenci studiów licencjackich i magisterskich w wieku od 18 do 40 lat uważają, iż polityka konopi indyjskich na uniwersytetach powinna być możliwie jak najbardziej zbliżona do poza-kampusowej polityki użytkowników konopi. W ten sposób mają zostać uszanowane prawa wszystkich członków społeczności kampusu.

Zgodnie z zaleceniami oznacza to, że osoby w wieku powyżej 18 roku życia powinny mieć możliwość kupowania konopi na terenie kampusu, tak samo, jak mogą kupić alkohol i wykorzystać go rekreacyjnie, o ile dym nie będzie przeszkadzał innym osobom, niepalącym marihuany. Oznacza to również, że uczelnie powinny opracować swoją wewnętrzną politykę, z uwzględnieniem sposobu konsumpcji. Tak, aby studenci, w szczególności ci z potrzebami medycznymi, mogli się dostosować.

Istnieją uniwersytety, które walczą nawet z legalną marihuaną

Uczelnie w Stanach Zjednoczonych mają obecnie niewystarczającą infrastrukturę do wsparcia pacjentów wykorzystujących konopie indyjskich w leczeniu. Niektóre kampusy w stanach z legalną rekreacyjną marihuaną, takie jak Uniwersytet w Denver, zakazują używania konopi indyjskich w akademikach, ponieważ otrzymują federalne wsparcie finansowe. Największe uniwersytety Oklahomy ogłosiły zakaz używania konopi mimo legalizacji marihuany medycznej w czerwcu. Pewien student z Uniwersytetu w Arizonie pozwał nawet władze uczelni po tym, jak został aresztowany na terenie kampusu za legalne zażywanie marihuany, co według niego było dyskryminacją medycznej marihuany na terenie kampusu.

Pomimo legalizacji marihuany w Kanadzie wiele uniwersytetów w kraju już zdecydowało się na jej zabronienie. Langara College w Vancouver zakazała palenia konopi indyjskich już zeszłej wiosny. Wiele innych uczelni, w tym Instytut Technologii w Edmonton, Uniwersytet Nowego Brunszwiku i Uniwersytet Dalhousie zrobiły to samo, powołując się na publiczne zakazy palenia, które były przyjęte przez ich prowincje.

Uniwersytet Kolumbii Brytyjskiej, York Uniwersytet oraz MacEwan Uniwersytet jeszcze nie opublikowały ostatecznej polityki dotyczącej konopi indyjskich.

Źródło
herb
Back to top button
Close
Close