Aktualności

Uprawa medycznej marihuany ratunkiem dla greckiej gospodarki

Grecki rząd szuka sposobów na wyciągnięcie kraju z siedmioletniego kryzysu gospodarczego. Pomóc w tym może medyczna marihuana. Jak się okazuje, ciepły i słoneczny klimat Grecji oraz potencjalnie korzystne przyszłe ustawodawstwo zachęcić mogą inwestorów, zajmujących się uprawą medycznej marihuany, do rozpoczęcia działalności na terytorium tego kraju.

Duże zainteresowanie inwestorów

Grecki minister rozwoju obszarów wiejskich w jednym z wywiadów przyznał, iż plantatorzy wyrazili zainteresowanie inwestycją na ponad 1,5 miliarda euro w projekt budowy szklarni do uprawy oraz produkcji konopi indyjskich. Według szacunków mogłoby to dać Grecji duży udział w globalnym rynku marihuany medycznej. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 10 lat może on wynosić nawet 200 miliardów euro.

Premier Grecji Alexis Tsipras liczy na to, że inwestycje pobudzą ożywienie gospodarcze oraz umożliwią krajowi wyjście z tzw. trzeciego programu pomocowego.

Grecja

Tworzenie nowych miejsc pracy

Aktualnie bezrobocie w Grecji wynosi ponad 20%. Jest to jeden z najwyższych wskaźników w całej Unii Europejskiej. Projekt ustawy o legalizacji marihuany medycznej zakłada, że pojedynczy kampus, liczący od 12 do 15 szklarni, może stworzyć blisko 400 miejsc pracy.

Ustawodawstwo greckie dotyczące legalizacji medycznej marihuany nie będzie jednak tak liberalne, jak w przypadku Urugwaju czy niektórych stanów USA. Uprawa oraz sprzedaż będzie miała wyłącznie charakter medyczny. Głównym celem, obok tworzenia nowych miejsc pracy, jest niesienie pomocy osobom, które cierpią na poważne, przewlekłe choroby. Leki na bazie medycznej marihuany  zostaną wyprodukowane zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Skuteczność medycznej marihuany potwierdzona badaniami

WHO powołuje się na badania, z których wynika, iż kannabinoidy odznaczają się terapeutycznym działaniem w leczeniu takich chorób jak: rak, AIDS, astma oraz jaskra.

Inwestycje w medyczną marihuanę mogą przynieść ogromne zyski, zarówno dla społeczności, jak i inwestorów. Zaobserwować można rosnące zainteresowanie wśród producentów tą branżą. Przykładem jest kanadyjski producent marihuany Tilray, który planuje zainwestować 20 milionów euro w uprawę medycznej marihuany w Portugalii. Z kolei firma Cronos Group Inc. z siedzibą w Toronto zawarła umowę z hurtownią farmaceutyczną, która ma zaopatrywać rynek medycznej marihuany w Niemczech oraz innych krajach Unii Europejskiej.

źródło: pb.pl, bloomberg.com

Back to top button
Close
Close