Aktualności

W holenderskich barach kawowych pojawi się marihuana z rządowych upraw

Centroprawicowa koalicja w Holandii na początku października tego roku podzieliła się informacjami dotyczącymi pewnego, specyficznego eksperymentu. Eksperyment ten dotyczy legalnej marihuany, która ma być sprzedawana w holenderskich barach kawowych.

W kilku miejscach w kraju mają powstać rządowe uprawy marihuany. Aktualnie nie jest znana pełna lista miast, które mają brać udział w eksperymencie. Prawdopodobnie znajdą się na niej między innymi Breda oraz Eindhoven.

Rząd Holandii chce stopniowo wdrażać przepisy dotyczące legalizacji upraw marihuany do celów rekreacyjnych. Zakłada się, że zostaną one wprowadzone w ciągu pół roku. Głównym celem przeprowadzenia eksperymentu z rządowymi uprawami marihuany, jest sprawdzenie, w jaki sposób kontrolowane, w pełni legalne uprawy konopi indyjskich wpłyną na czarny rynek.  

Czy legalne uprawy konopi „zagrożą” czarnemu rynkowi?

Image

Według aktualnie obowiązującego w Holandii prawa, na sprzedaż niewielkich ilości marihuany „przymykane jest oko”. Niemniej jednak kiedy trafi do baru kawowego, nabiera przestępstwa. Wiele osób zgodnie twierdzi, iż wprowadzenie marihuany z rządowych upraw do sprzedaży w barach kawowych skutecznie zmniejszy działalność podmiotów na czarnym rynku.

Legalne uprawy w Holandii niosą za sobą wiele pozytywnych skutków

W 2015 roku przeprowadzone zostały badania mające na celu przeanalizowanie, w jaki sposób (i czy w ogóle) legalna produkcja marihuany wpływa na zdrowie. Podmiotem odpowiedzialnym był Radboud University. Uznano, iż legalne pochodzenie konopi niesie za sobą pozytywne skutki dla zdrowia i praw człowieka.

Pokrewne analizy wskazały zaś na negatywne skutki nielegalnych upraw konopi indyjskich. Wśród nich wymieniono między innymi przemoc, pożary, zanieczyszczenia środowiska, jak również możliwość rozprzestrzeniania się bakterii legionelli.

Duża część marihuany pochodzącej z upraw zlokalizowanych w Holandii przeznaczana jest na eksport za granicę. Z tego też względu centroprawicowa koalicja uznała, że kontrolowane, rządowe uprawy w żaden sposób nie będą kolidowały z jej eksportem.

Według danych holenderskiej policji w 2015 roku zlikwidowano aż 5800 nielegalnych upraw marihuany. Szacunki policyjne wskazują, że jest to jedynie około 20% wszystkich nielegalnych plantacji działających na terenie kraju.

źródło: nytimes.com

Back to top button
Close
Close