Aktualności

W jaki sposób marihuana może pomóc więźniom?

Szkocki lekarz walczy o to, aby więźniowie dostawali darmową marihuanę. Skąd ten nowatorski pomysł? Śpieszymy z wyjaśnieniami!

Konopie indyjskie w walce z przemocą i przedawkowaniami w więzieniach

Doktor Stephanie Sharp wierzy, że darmowa marihuana dla więźniów może zapobiec fali przemocy oraz przedawkowaniom z powodu zażywania prowizorycznych narkotyków w więzieniach. Zdaniem Sharp nie da się wyeliminować tego, aby wszystkie osoby skazane przestały zażywać narkotyków.

W przypadku braku marihuany wielu więźniów wytwarza narkotyki z chemikaliów, tabletek na receptę oraz innych rzeczy. Niektórzy uciekali się również do wciągania zgniecionych filtrów do e-papierosów.

Więźniowie w sposób nielegalny otrzymywali syntetyczną marihuanę, która jest bardzo niebezpieczna. W zeszłym roku w Szkocji odnotowano jeden przypadek zgonu na skutek przedawkowania syntetycznej marihuany przez więźnia. Podobne przypadki miały miejsce w zakładach karnych w Stanach Zjednoczonych (m.in. Karolinie Północnej i Arkansas)

„K2” i „Spice” – o syntetycznej marihuanie, która powoduje uzależnienia

Sharp uważa, że utrudniony dostęp do konopi indyjskich jest jedną z przyczyn śmierci osób przebywających w więzieniach i na ulicach. Doktor wierzy, iż legalizacja marihuany do celów rekreacyjnych i medycznych może znacząco zmniejszyć liczbę zgonów wywołanych przedawkowaniem narkotyków.

Ponadto marihuana może ograniczyć występowanie przemocy w więzieniach. Wiele badań wykazało, iż jej zażywanie może tłumić agresję w użytkownikach. Według jednego z raportów w państwach, w których zalegalizowano marihuanę skala przestępczości związanej z przemocą spadła średnio o 13%.

Konopie indyjskie są również doskonałą alternatywą dla opioidów. W jednym z badań, dwóch na trzech pacjentów borykających się z bólem, zamieniłoby opioidy na konopie indyjskie, gdyby mieli taką możliwość.  

ekonopnie.pl
ekonopnie.pl

Konopie indyjskie nie tylko dla więźniów

Zastąpienie śmiercionośnych narkotyków konopiami indyjskimi może przynieść korzyści nie tylko osobom osadzonym, ale także wszystkim ludzi. Dla przykładu w 2016 roku w Szkocji odnotowano 867 przypadków zgonów na skutek przedawkowania narkotyków. Było to o 106% więcej niż w roku 2006. Przyczyną większości zgonów było zażywanie nielegalnych opioidów.

Ponadto zapewnienie dostępu do legalnej marihuany ogółowi społeczeństwa zmniejszyłoby liczbę więźniów w zakładach karnych. W Szkocji w latach 2014-2016 około 2/3 przestępstw związanych było z marihuaną. 65% aresztowanych to osoby młode w wieku od 20 do 39 lat.

źródło: herb.co

Back to top button
Close
Close