Aktualności

W Kolorado wprowadzono zakaz sprzedaży żelków z THC z powodu ich kształtu

W Kolorado ze sprzedaży wycofano żelki, które swym kształtem nawiązywały do słodyczy dla dzieci. Żelki misie, ludziki i owoce – to tylko niektóre z popularnych kształtów tych łakoci. Zwolennicy zakazu sprzedaży słodyczy z THC argumentowali swoją decyzję tym, że dzieci mogą być nieświadome zawartości żelków i je przypadkowo skonsumować.

Podjęte zostały działania, które mają za zadanie zapobiegać takim nieświadomym pomyłkom. Produkty z zawartością THC, według prawa obowiązującego w Kolorado, spożywać mogą wyłącznie osoby powyżej 21. roku życia.

Żelki z zawartością THC – nowe uregulowania

Nowe uregulowania jasno precyzują postać żelków z zawartością THC. Muszą mieć one geometryczne kształty, takie jak gwiazdki czy sześciokąty. Ponadto na etykiecie opakowania musi być umieszczona widoczna informacja o stężeniu THC zawartym w łakociach. Według nowych uregulowań – czcionka powinna być minimum dwa razy większa od czcionki pozostałych informacji. Ponadto zawartość THC musi być uwypuklona – napis powinien być pogrubiony i podkreślony.

Produkty z zawartością THC nie powinny w żaden sposób prowokować dzieci do ich spożycia. Dlatego ich opakowanie, jak i sam kształt powinny być – mówiąc wprost – nudne. Ma to w znacznym stopniu zwiększyć bezpieczeństwo konsumentów i ograniczyć dostęp osób niepełnoletnich do słodyczy z zawartością THC.

Jak sytuacja wygląda w innych częściach Stanów Zjednoczonych?

Także inne stany USA podjęły działania, które pomogłyby utrudnić osobom poniżej 21. roku życia dostęp do produktów zawierających THC. Między innymi w Kalifornii wprowadzono zakaz sprzedaży słodyczy z zawartością tego składnika, które swym kształtem nawiązują do ludzi, zwierząt oraz owoców.

W Stanach Zjednoczonych wzrasta liczba dzieci, które przypadkowo spożyły produkty z tetrahydrokannabinolem. Stąd pomysł na zmianę dotychczasowych uregulowań w tym zakresie.  

Jak wiadomo, dzieci nie zawsze przywiązują wagę do napisów na etykiecie. Dla nich najważniejsze jest to, jaki kolor i kształt mają produkty. Im bardziej soczysta, żywa barwa oraz przypominający coś śmieszny kształt, tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko sięgnie po taki smakołyk. Można więc uznać, że działania Colorado i innych stanów są w dużym stopniu uzasadnione.

źródło: cbsnews.com

Back to top button
Close
Close