AktualnościBadania

Waporyzacja – najlepsza metoda spożywania marihuany?

Istnieje wiele sposobów przyjmowania marihuany – każdy jej użytkownik może wybrać jedną z wielu metod palenia, waporyzację czy spożywanie produktów zawierających kannabinoidy. Poniżej znajdziecie przegląd wszystkich tych metod oraz płynące z niego wnioski. Waporyzacja wydaje się być bezsprzecznie najlepszą metodą konsumpcji marihuany – z poniższego artykułu dowiesz się dlaczego, a także jakie są przewagi waporyzacji nad innymi metodami przyjmowania suszu.

Czym jest waporyzacja? Ujmując to najprościej, waporyzacja to parowanie. W odniesieniu do marihuany waporyzacja oznaczać będzie podgrzanie materiału roślinnego do temperatury wystarczająco wysokiej by zaczęły parować zawarte w nim kannabinoidy, a jednocześnie na tyle niskiej, aby nie dopuścić do jego zapłonu. Umożliwi to przyswajanie dobroczynnych kannabinoidów, jednocześnie zaś stosunkowo niska temperatura pozwoli na powstanie pary wolnej od substancji smolistych oraz szeregu toksyn, które znalazłyby się w zwykłym dymie, będącym produktem spalania.

Aby waporyzacja była możliwa, marihuana musi zostać podgrzana do temperatury przewyższającej temperaturę, w której kannabinoidy zaczynają parować (jest to 157°C w przypadku THC i 160-180°C w przypadku CBD). Jeśli chcemy uniknąć doprowadzenia suszu do zapłonu to temperatura nie może przekraczać 230°C, chcąc zaś całkowicie wyeliminować toksyny z pary najlepiej jest nie przekraczać 205°C.

Aby odparować kannabinoidy znajdujące się w marihuanie należy użyć waporyzator przenośny albo waporyzator stacjonarny – urządzenia, które umożliwia podgrzanie suszu do wybranej temperatury i wdychanie pary składającej się w przeważającej mierze z kannabinoidów. Powinno to być urządzenie wysokiej jakości – po pierwsze, niskiej jakości sprzęt nie będzie miał zdolności do skutecznego odparowania kannabinoidów zawartych w marihuanie. Po drugie zaś, urządzenia niskiej jakości mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, co jest spowodowane użyciem do ich wytworzenia komponentów skrajnie niskiej jakości, często nieodpornych na działanie wysokich temperatur towarzyszących waporyzacji i na skutek tych temperatur wydzielających toksyczne gazy. „Na rynku nie brakuje też urządzeń, jak np. Snoop Dogg G Pen, które nie są prawdziwymi waporyzatorami, ponieważ przypalają susz. Nie warto korzystać z tego typu urządzeń – są one równie szkodliwe, jak klasyczne palenie.” – mówi Ryszard Fazowski, specjalista z VapeFully. Z kolei waporyzator odpowiedniej jakości (np. Mighty Vaporizer) umożliwi precyzyjne dawkowanie kannabinoidów i wdychanie ich w trakcie zajmującej zaledwie kilka minut inhalacji. Taka metoda przyjmowania marihuany praktycznie do zera ogranicza szkody zdrowotne typowe dla klasycznego palenia marihuany. To właśnie z tego powodu waporyzacja jest rekomendowana przez lekarzy zajmujących się medyczną marihuaną jako najlepsza droga jej przyjmowania.

„To właśnie brak spalania decyduje o nieszkodliwości waporyzacji. Dodatkowo, waporyzacja jest o wiele bardziej wydajna niż palenie i zapewnia znacznie przyjemniejsze doznania.”dodaje Fazowski.

Przyjrzyjmy się teraz innym metodom przyjmowania medycznej marihuany i porównajmy je do waporyzacji.

Dlaczego waporyzacja marihuany jest lepsza od jej palenia?

Waporyzacja jest praktycznie pod każdym względem lepszą metodą przyjmowania marihuany niż jej palenie. Pierwszą i najbardziej oczywistą przewagą waporyzacji są aspekty zdrowotne – wybierając waporyzację odcinamy dopływ do naszego organizmu szeregu toksyn, których dostarczalibyśmy sobie paląc. Nie obciążamy też naszego układu oddechowego, co ma szczególne znaczenie w przypadku osób sięgających po marihuanę nie jako po używkę, a jako po lekarstwo. Dzięki temu przyjmowanie marihuany, które ma łagodzić określone dolegliwości, nie będzie powodować innych, niepożądanych symptomów ze strony układu oddechowego, które byłyby nieuniknione w przypadku palenia marihuany, szczególnie jeśli byłoby ono regularne. Zamiana palenia na waporyzację pozwala więc na zminimalizowanie w zasadzie do zera szkód zdrowotnych powstających na skutek regularnego palenia marihuany.

Poszczególne kannabinoidy zaczynają parować w różnych temperaturach. Posiadając więc waporyzator oferujący precyzyjną regulację temperatury będziemy w stanie odparowywać jedynie konkretne, wybrane kannabinoidy, dzięki czemu będziemy mogli sterować efektami, jakie przyniesie waporyzacja. Dla przykładu, niskie temperatury waporyzacji pozwolą na osiągnięcie pożądanego efektu medycznego (np. przeciwdrgawkowego) przy jednoczesnym zminimalizowaniu efektu psychoaktywnego. Z kolei rekreacyjni użytkownicy marihuany korzystając z wyższych temperatur waporyzacji (powyżej 200°C) będą w stanie osiągnąć efekty psychoaktywne znacznie mocniejsze niż po klasycznym paleniu. Waporyzując możemy więc korzystać z całego wachlarza możliwych efektów działania marihuany – zastosowanie różnych temperatur przyniesie odmienne rezultaty.

Waporyzacja umożliwia też przyswajanie znacznie większej ilości kannabinoidów niż palenie, czego efektem jest znacznie lepsza wydajność. Pozwala to na osiągnięcie takich samych efektów przy użyciu mniejszej ilości suszu, co przekłada się na daleko idące oszczędności. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przypadku medycznych użytkowników marihuany, wymagających stałego dostępu do medycznego suszu, który do tanich nie należy.

Kolejną przewagą waporyzacji nad paleniem jest dyskrecja – para z waporyzatora jest bez porównania mniej intensywna w zapachu niż dym, nie unosi się w pomieszczeniach dłużej niż parę minut. Korzystając z waporyzatora nie narażamy też innych osób na bierne palenie. Same waporyzatory są zaś najczęściej niewielkich gabarytów i wyglądem przypominają e-papierosy, dzięki czemu korzystanie z nich poza domem nie przyciąga niepotrzebnej uwagi.

Waporyzator to lepszy pomysł niż ciastka z marihuaną

Inną metodą przyjmowania marihuany jest tzw. droga pokarmowa, czyli spożywanie produktów spożywczych przygotowanych na bazie marihuany. Również w tym przypadku waporyzacja wydaje się być zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Po pierwsze, korzystanie z waporyzatora jest bez porównania wygodniejsze – nie wymaga ono przygotowania produktów spożywczych na bazie kannabinoidów, co zawsze wiąże się z pewnymi nakładami czasu i pracy. Wystarczy po prostu wsypać zmielony susz do waporyzatora, większość modeli umożliwia bardzo szybkie rozpoczęcie inhalacji – nagrzewanie urządzenia trwa (w zależności od modelu) od kilku sekund do kilku minut. Przygotowanie np. ciastek z marihuaną wymaga o wiele więcej wysiłku i czasu niż inhalacja waporyzatorem.

Kolejną przewagą waporyzacji jest szybkość działania marihuany przyswajanej tą drogą, co jest szczególnie istotne w przypadku pacjentów medycznej marihuany poszukujących szybkiej ulgi, np. w bólu. Produkty spożywcze na bazie marihuany zaczynają działać najwcześniej po upływie godziny od ich spożycia, najczęściej zaś trwa to dużej. Waporyzator pozwala zaś na osiągnięcie pożądanych efektów w ciągu zaledwie kilku minut.

Nie bez znaczenia jest też możliwość dostarczania sobie określonych ilości kannabinoidów, co w przypadku drogi pokarmowej jest w praktyce niemożliwe – chyba, że mamy szczęście mieszkać w kraju, w którym marihuana jest legalna i zawartość kannabinoidów w danym produkcie możemy odczytać z etykiety. W przypadku produktów własnego wypieku nie jest to możliwe, stąd ich spożywanie zawsze będzie wiązało się z ryzykiem przyjęcia zbyt małej lub zbyt dużej dawki kannabinoidów. Dodatkowo, z racji na to, że produkty spożywcze zawierające marihuanę działają ze sporym opóźnieniem, mniej doświadczone osoby z nich korzystające często zjadają kolejne ciastko myśląc, że wcześniejsza dawka była zbyt mała. W konsekwencji, gdy spożyte produkty zaczną już działać, ich efekty mogą się okazać mocniejsze niż byśmy sobie tego życzyli, co może mieć mało przyjemne skutki, jak np. silny niepokój, dezorientacja a nawet atak paniki. W przypadku waporyzacji nie ma mowy o tego typu problemach – wystarczy zaciągnąć się kilka razy i odczekać chwilę by sprawdzić efekty.

Najlepsza metoda przyswajania marihuany – waporyzacja?

Wszystkie powyższe przykłady dowodzą, że to właśnie waporyzacja jest bez dwóch zdań najlepszą droga przyswajania medycznej marihuany. Pozwala ona zminimalizować (w praktyce do zera) szkody zdrowotne typowe dla palenia marihuany, a przy tym jest o wiele bardziej wydajna i przyjemna. Pozwala też na wyeliminowanie wszystkich trudności związanych z przyjmowaniem kannabinoidów drogą pokarmową, takich jak długi czas oczekiwania na efekty czy problemy z doborem odpowiedniej dawki. Do skutecznej waporyzacji konieczny jest wysokiej jakości waporyzator, który można nabyć w jednym ze sprawdzonych sklepów specjalistycznych, jak np. sklep z waporyzatorami VapeFully.

Back to top button