AktualnościBadania

Waporyzacja – szybkość ekstrakcji i jej znaczenie

Sklep Vapefully

Na doznania płynące z inhalacji ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest szybkość ekstrakcji związków zawartych w suszu. Co to dokładnie oznacza i które waporyzatory charakteryzują się najszybszą ekstrakcją substancji  z leczniczego suszu? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rozwieje wszelkie wątpliwości w tym temacie!

Na samym początku warto przybliżyć, co kryje się pod pojęciem szybkości ekstrakcji. W przypadku waporyzacji jest to wielkość określająca szybkość wydobycia z suszu substancji aktywnych, np. kannabinoidów z medycznej marihuany. Większa szybkość ekstrakcji oznacza więc mocniejszą parę dostarczoną przez waporyzator, ale także krótszą inhalację.

Szybkość ekstrakcji, a wrażenia występujące podczas waporyzacji

O różnice w szybkości ekstrakcji zapytaliśmy eksperta z zakresu waporyzacji:

„Posłużę się konkretnymi przykładami, które lepiej zobrazują istotę tego zagadnienia. Vaporizer przenośny o charakterze sesyjnym wydostanie  z suszu większość substancji czynnych, ale inhalacje będą trwać dłużej. Idealnym przykładem takiego urządzenia jest DaVinci IQ Vaporizer – inhalacje przy użyciu tego vaporizera będą trwać ok. 10 minut i będą składać się z kilkunastu zaciągnięć parą. Modele o znacznie szybszej ekstrakcji spowodują, że użytkownik będzie potrzebował zaciągnąć się jedynie 3-4 razy by wykorzystać taką samą ilośc suszu,  a zatem inhalacja przyniesie mocny efekt w krótkim czasie.” – komentuje Ryszard Fazowski z VapeFully.

Waporyzatory oferujące wolniejszą ekstrakcję również umożliwią uzyskanie mocnych efektów, jednak pojawiających się one stopniowo oraz łagodnie. Z kolei szybka ekstrakcja spowoduje mocne „uderzenie” substancji czynnych oraz większe natężenie efektów, szczególnie w początkowej fazie działania tych substancji.

Modele cechujące się szybką ekstrakcją sprawdzą się lepiej dla użytkowników medycznych –satysfakcjonujący efekt można osiągnąć wdychając mniejszą ilość pary, co może być dla nich znacznie wygodniejsze. Ponadto, działanie leczniczych związków przyniesie im szybszą ulgę w nieprzyjemnych dolegliwościach, np. dokuczliwym bólu głowy, właściwie bez oczekiwania. Użytkownicy rekreacyjni także mogą docenić ten rodzaj waporyzatorów z uwagi na ich dyskrecję oraz intensywne efekty uzyskiwane w krótkim czasie.

Szybkość ekstrakcji – od czego zależy?

Szybkość ekstrakcji jest uwarunkowana wieloma czynnikami. Najważniejsze z nich to moc grzałki waporyzatora, temperatura waporyzacji oraz sposób ogrzewania suszu. Waporyzatory ogrzewające susz konwekcyjnie, czyli strumieniem gorącego powietrza, obok waporyzatorów butanowych, czyli takich, które wykorzystują ciepło powstałe w wyniku spalania butanu, wykazują największą szybkość ekstrakcji.

W przypadku modeli konwekcyjnych susz nie jest mocno ubity w komorze, co ma zapewnić dobry przepływ ogrzewającego go powietrza. To sprawia, że pozyskanie substancji czynnych  z suszu jest łatwiejsze i przebiega w krótszym czasie, szczególnie gdy waporyzator jest wyposażony w element grzewczy o dużej mocy.

Z kolei w modelach butanowych waporyzacja zachodzi z reguły przy stosunkowo wysokich temperaturach, które poprawiają szybkość ekstrakcji i wydobycie kannabinoidów z suszu.

Modele kondukcyjne ogrzewające susz ściankami komory grzewczej, wymagają dość ciasnego ubicia suszu  w komorze by zapewnić odpowiednie przewodzenie ciepła. Ekstrakcja jest wolniejsza, a także nieco mniej skuteczna.

Ostatni rodzaj waporyzatorów to urządzenia ogrzewające susz hybrydowo, czyli łączące konwekcję oraz kondukcję, które cechują się szybszą ekstrakcją niż modele kondukcyjne. Będzie to lepszy wybór od modelu kondukcyjnego jeśli preferujemy większą szybkość ekstrakcji.

Najlepszy vaporizer do szybkiej ekstrakcji

Wiele waporyzatorów wykazuje się dużą szybkością ekstrakcji, mimo tego istnieją modele, które wyróżniają się jeśli chodzi o ten parametr. Jak wybrać najlepszy waporyzator pod tym kątem? „Jeśli szukamy vaporizera przenośnego, polecanym modelem będzie Boundless Tera Vaporizer, który wyróżnia się szybką i skuteczną ekstrakcją. Dodatkowo, ten vaporizer zapewnia bardzo wysoką jakość pary, która jest przy okazji odpowiednio schłodzona.” – podpowiada ekspert.

Boundless Tera cechuje się szybką ekstrakcją, ponieważ ogrzewa susz konwekcyjnie, przy użyciu elementu grzewczego o bardzo dużej mocy. W przypadku tego vaporizera, całą zawartość komory, można wykorzystać w zaledwie kilku zaciągnięciach, w temperaturze waporyzacji sięgającej 200 st. Celsjusza. Tego typu inhalacje będą krótkie, z dużą mocą pary oraz intensywnymi doznaniami.

Jeśli chodzi o modele butanowe na szczególną uwagę zasługują waporyzatory z serii Sticky Brick Labs (Sticky Brick Junior Vaporizer czy Sticky Brick Original Vaporizer). Są ta urządzenia w pełni konwekcyjne, a także całkowicie analogowe – nieposiadające żadnych elementów elektronicznych czy elektrycznych.

Zasada działania takiego vaporizera jest niezwykle prosta. Mini-palnikiem butanowym należy ogrzać powietrze, które następnie przepływa przez susz umieszczony w komorze i powoduje produkcję pary o niesamowitym smaku. Stosunkowo wysoka temperatura powietrza trafiającego do komory sprawia, że ekstrakcja przebiega szybko i efektywnie, zaś dzięki konwekcyjnemu ogrzewaniu para jest wysokiej jakości. W przypadku tych vaporizerów możliwe jest wykonanie 4-5 zaciągnięć parą z komory w pełni wypełnionej suszem w ilości ok. 0,25g. Waporyzacja jest szybka, i daje bardzo mocne efekty – niektórzy użytkownicy porównują nawet waporyzację suszu w tych urządzeniach z waporyzacją koncentratów marihuany.

Szybka ekstrakcja jest możliwa również w vaporizerach stacjonarnych, wymagających stałego dostępu do gniazdka elektrycznego. Jednym z nich jest VapeXhale Cloud Evo Vaporizer – model całkowicie konwekcyjny, w którym wykorzystanie kapsułki na zioła, czyli ok. 0,2g suszu, odbywa się w zaledwie 2-3 zaciągnięciach. Inhalacja jest bardzo krótka, ale rezultaty przechodzą najśmielsze oczekiwania – z tego powodu waporyzacja w Cloud Evo jest często porównywana do palenia z fajki wodnej. Niejednokrotnie zresztą ten model jest łączony z filtrem wodnym. Vape Xhale Cloud Evo jest waporyzatorem stacjonarnym o największej dostępnej mocy, co powoduje niesamowicie szybką ekstrakcję.

Szybka ekstrakcja = natychmiastowe działanie + intensywne doznania

Wszystkie  modele vaporizerów, które zostały  wymienione w powyższym artykule spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników medycznej marihuany, którym zależy na szybkim osiągnięciu intensywnych efektów. Pragnąc posiadać vaporizer najwyższej jakości, zapewniający dużą szybkość ekstrakcji, warto odwiedzić internetowy sklep z vaporizerami VapeFully, który posiada w swojej ofercie bogaty wybór vaporizerów dostosowanych do potrzeb i oczekiwań każdego użytkownika.

Ekstrakcja

Close
Close