AktualnościBadania

Waporyzator dla seniora – które modele nadadzą się najlepiej?

Jeśli w swoim najbliższym otoczeniu masz osobę starszą, na przykład rodzica czy dziadka, która cierpi na chorobę lub dolegliwości, w których medyczny susz mógłby okazać się pomocny, wówczas wart rozważenia jest zakup waporyzatora. Jak jednak starsza osoba poradzi sobie z obsługą takiego urządzenia? Z naszego artykułu dowiesz się, który vaporizer wybrać, aby osoba starsza nie miała problemów z jego obsługą i eksploatacją.

Lista chorób i dolegliwości, w których medyczna marihuana może być pomocna jest długa i stale się wydłuża. Istnieją schorzenia i dolegliwości, w przypadku których inhalacje medyczną marihuaną mogą zastąpić silne leki – np. w przypadku przewlekłego bólu medyczna marihuana może z powodzeniem zastąpić silnie uzależniające leki opioidowe. Osób już korzystających z waporyzatorów nie trzeba zresztą przekonywać odnośnie ich skuteczności. Czy jednak z obsługą waporyzatora poradzi sobie osoba w podeszłym wieku? Jak najbardziej! Jest to kwestia wyboru odpowiedniego modelu. Poniżej podpowiadamy, czym powinien cechować się vaporizer dla seniora oraz jakie modele spełniają te kryteria.

Vaporizer dla seniora – najważniejsze cechy

Zacznijmy od tego, jakie cechy powinien posiadać vaporizer dla seniora. „Z racji na to, że będzie to urządzenie do użytku medycznego, absolutnym priorytetem jest najwyższa jakość wykonania. „Od razu zapomnijmy więc o najtańszych plastikowych zabawkach udających vaporizery, jak np. Snoop Dogg G Pen czy Titan 2 Hebe. To w żadnym wypadku nie są urządzenia do użytku medycznego.” – mówi w rozmowie z nami ekspert z zakresu waporyzacji, Ryszard Fazowski z firmy VapeFully. Ważne jest również to, aby vaporizer dla seniora dostarczał odpowiednio schłodzonej pary, dzięki czemu będzie ona delikatna dla układu oddechowego i nie będzie wywoływać podrażnień. Bardzo istotna jest również możliwość regulacji temperatury z dokładnością do 1 stopnia Celsjusza – taka funkcja nie tylko pozwoli dostosować gęstość oraz moc pary do preferencji użytkownika, ale również umożliwi odparowywanie konkretnych kannabinoidów (każdy ma inną temperaturę waporyzacji) i wpływanie w ten sposób na uzyskiwane efekty medyczne. A to niezwykle ważne – nie zapominajmy, że seniorowi najczęściej będzie zależało na uzyskaniu konkretnego efektu medycznego, nie zaś na byciu na haju przez pół dnia.

medical-vaporizer
Volcano

Cechą jeszcze ważniejszą od tych wymienionych powyżej jest prostota obsługi – osoby w podeszłym wieku często mają problemy ze wzrokiem oraz posługiwaniem się urządzeniami skomplikowanymi w obsłudze. W naszym obszarze zainteresowania będą więc waporyzatory proste w obsłudze – takie, z których obsługą senior poradzi sobie sam po krótkiej prezentacji z naszej strony. Z miejsca odrzucamy więc modele posiadające ogrom funkcji, jak np. DaVinci IQ Vaporizer – tak jak dla nas duża ilość funkcji będzie zaletą, tak dla seniora nie będzie to najlepsze rozwiązanie.

Analogicznie sprawy mają się jeśli chodzi o czyszczenie – nie sprawdzi się dobrze model wymagający częstego lub skomplikowanego czyszczenia. Celujemy więc w model prosty w czyszczeniu i nie wymagający dużo konserwacji.

Podsumujmy więc – w przypadku osób starszych najlepiej sprawdzi się vaporizer produkujący wysokiej jakości parę, zapewniający precyzyjną regulację temperatury, będący bardzo prosty w obsłudze i nie wymagający częstego ani skomplikowanego czyszczenia. Jakie modele posiadają te cechy?

Waporyzatory polecane dla seniorów

Spośród wszystkich waporyzatorów dostępnych obecnie w sprzedaży zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla osoby starszej będzie Volcano Vaporizer w wersji Digit. Model ten został zaprojektowany z myślą o zastosowaniu medycznym i został dostosowany do medycznych użytkowników suszu, często mających problemy ze wzrokiem, obsługą skomplikowanych technicznie urządzeń oraz motoryką. Volcano Digit został więc wyposażony w duży i bardzo czytelny wyświetlacz LCD oraz duże i wyraźne przyciski do regulacji temperatury. Urządzenie jest też bardzo proste w obsłudze – po wsypaniu suszu do specjalnej komory do urządzenia jest przyczepiany balon służący do inhalacji. Po wciśnięciu przycisku balon zostaje napełniony parą – wówczas jest on odczepiany od urządzenia i użytkownik wdycha z niego parę. Jeśli więc temperatura zostanie raz ustawiona do obsługi urządzenia używa się zaledwie 2 przycisków – jednego do uruchomienia nagrzewania, drugiego do napełnienia balonu. Dużą zaletą tego modelu jest też to, że jedną porcją suszu można napełnić kilka balonów. Para produkowana przez Volcano to absolutnie najwyższa półka jeśli chodzi o jakość – jest świetna w smaku, nie drapie po gardle i nie wywołuje podrażnień. Volcano doskonale radzi sobie z wydobywaniem kannabinoidów z suszu, dzięki czemu jest to możliwe nawet przy użyciu stosunkowo niskich temperatur, co przekłada się na dużą delikatność pary. Również czyszczenie nie jest wymagające – raz na kilka tygodni wystarczy wyczyścić zawór balonu, co nie jest skomplikowane. Volcano Digit jest więc zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jeśli dla seniora zakupić chcemy vaporizer stacjonarny.

arizer solo 2
arizer solo 2

Z różnych powodów możemy jednak poszukiwać dla seniora vaporizer przenośny, zasilany wbudowaną baterią. Spośród modeli przenośnych bez dwóch zdań najlepszą opcją będzie Arizer Solo 2 Vaporizer. Co przemawia za tym wyborem? Producentem Arizer Solo 2 jest kanadyjska firma Arizer Tech, znana z wyjątkowo wysokiej jakości swoich produktów – nie bez znaczenia jest tu fakt, że każdy waporyzator tej firmy jest produkowany w Kanadzie, nie w dalekiej Azji. Arizer Solo 2 jest wyposażony w przedłużony szklany ustnik, który doskonale chłodzi parę i gwarantuje jej doskonały smak – para ma kontakt tylko i wyłącznie ze szkłem, dzięki czemu jej smak jest wyjątkowo czysty. Pełna regulacja temperatury z dokładnością do 1 stopnia Celsjusza umożliwia dostosowanie mocy i gęstością pary do preferencji użytkownika oraz umożliwia selektywne odparowywanie poszczególnych kannabinoidów. Arizer Solo 2 został też wyposażony w duży i czytelny wyświetlacz, z którego nawet osoby niedowidzące będą w stanie odczytać wyświetlane dużą czcionką cyfry. Dużym atutem jest też niezwykle wytrzymała bateria – Arizer Solo 2 posiada najmocniejszą baterię spośród wszystkich przenośnych waporyzatorów. Nawet przy codziennym użytkowaniu ładowanie będzie konieczne nie częściej niż raz na tydzień, co jest ogromną zaletą – nie ma konieczności pamiętania o codziennym ładowaniu baterii. Również czyszczenie przemawia za tym, że model ten będzie najlepszym wyborem dla seniora – jedynym elementem wymagającym czyszczenia jest szklany ustnik, który wystarczy raz na kilka tygodni odmoczyć w alkoholu izopropylowym. Arizer Solo 2 to zdecydowanie najlepszy model przenośny dla seniora.

Senior korzystający z vaporizera? Czemu nie!

Choć przekonanie seniora do korzystania z waporyzatora nie zawsze będzie łatwe, to po pierwszych medycznych efektach inhalacji medycznym suszem uprzedzenia powinny zniknąć. Co ważne, waporyzacja w odróżnieniu od palenia nie jest szkodliwa dla zdrowia, jeśli zaś dodatkowo stosować będziemy niskie temperatury to inhalacje będą dawać jedynie znikomy efekt psychoaktywny, jednocześnie zapewniając pozytywne efekty medyczne.

Back to top button
Close
Close