Aktualności

Włochy o krok od legalizacji medycznej marihuany

Od kilku dni w Polsce pacjenci mogą w aptekach kupić medyczną marihuanę (jak się okazuje tylko teoretycznie). Wystarczy posiadać receptę od lekarza. Coraz więcej państw legalizuje marihuanę do celów leczniczych. Bardzo prawdopodobne jest to, iż do tego grona dołączą wkrótce Włochy. Włoski parlament właśnie przekazał do senatu projekt ustawy o medycznej marihuanie. Projekt czeka na głosowanie. W przypadku jego akceptacji specjaliści utworzą stosowne ramy prawne regulujące wszystkie zagadnienia związane z uprawą, dystrybucją oraz sprzedażą. Dzięki nim susz z konopi będzie uważany za środek leczniczy stosowany w medycynie.

Historia medycznej marihuany we Włoszech

Dekret Departamentu Zdrowia Włoch z 2007 roku umożliwił lekarzom przepisanie medycznej marihuany osobom, które borykają się z ciężkimi chorobami. Od 2016 roku włoska armia uprawia konopie indyjskie. W ten sposób możliwe było obniżenie ceny do 8 euro za jeden gram suszu.

Niestety, pomimo upływu 10 lat we Włoszech nie wprowadzono sprecyzowanego zbioru przepisów prawnych dotyczących medycznej marihuany. Teraz może się to zmienić dzięki projektowi ustawy o medycznej marihuany, który trafił do senatu.

Wszystko w rękach włoskiego senatu…

W przypadku, gdy senat zaakceptuje projekt ustawy, lekarze będą mogli przepisywać medyczną marihuanę osobom uskarżającym się na chroniczne bóle oraz inne poważne dolegliwości. Projekt ustawy przewiduje, iż uprawa, obróbka, przygotowywanie oraz dystrybucja leków na bazie konopi indyjskich wykonywana będzie przez zakład farmaceutyczny we Florencji. W przypadku wystąpienia dużego zapotrzebowania na medyczną marihuanę, przewyższającego możliwości owego zakładu, możliwy byłby import z zagranicy oraz wydanie dodatkowych pozwoleń na uprawę przez inne firmy farmaceutyczne.

Proste zasady funkcjonowania systemu

Ustawa, oprócz kwestii dotyczących sposobu uprawy i dystrybucji konopi indyjskich, regulować ma również inne zagadnienia. Za monitorowanie recept oraz zbieranie danych na temat pacjentów (między innymi chorób, na jakie zostaje przepisana medyczna marihuana oraz ich stanu zdrowia), jak również bieżącego zapotrzebowania na leki na bazie medycznej marihuany odpowiadać mają poszczególne prowincje. Prowincje odpowiedzialne są także za przekazywanie organom państwowym informacji o zapotrzebowaniu na medyczną marihuanę na kolejny rok.

źródło: repubblica.it

Back to top button
Close
Close