Aktualnościvideo

Włoska armia wyhoduje najlepszej jakości marihuanę do użytku medycznego

We wrześniu 2014 roku rząd tego kraju ogłosił, że wojsko mogłoby uprawiać marihuanę aby zwiększyć jej krajową produkcję.

Obecnie marihuana uprawiana jest w bezpiecznym pomieszczeniu w wojskowym zakładzie farmaceutycznym prowadzonym we Florencji, a armia zamierza docelowo wychodować 100kg leku rocznie. W tym samej placówce suszy się również i pakuje marihuanę.

Lek ma być przeznaczony do użytku przez pacjentów z chorobą nowotworową, cierpiących na stwardnienie rozsiane i osób z innymi schorzeniami, które mogą być złagodzone przez lek.

Pułkownik Antonio Medica jest odpowiedzialny za bazę wojskową we Florencji, w której obecnie mieści się około 135 roślin konopi indyjskich, uprawianych w starannie utrzymanych warunkach, aby uzyskać jak najlepszej jakości lekarstwo.

Antonio Medica – Moim zadaniem jest wyprodukowanie najlepszej jakościowo marihuany na skalę przemysłową za jak najniższą cenę

Choć włoscy lekarze mogą legalnie przypisać marihuanę do użytku medycznego, to nie jest ona w żaden sposób refundowana przez państwo. Często jest to zbyt kosztowna forma leczenia dla pacjentów, którzy chcieliby kupić takie lekarstwo w aptece. Ministrowie rządu wpadli więc na pomysł jak można obniżyć ceny leku.

Laboratorium armii zostało wybrane do realizacji projektu, ponieważ ma już niezbędne urządzenia i może zagwarantować bezpieczeństwo dzięki własnemu systemem nadzoru.

Cała operacja ma na celu obniżenie ceny marihuany do 8 euro za gram. Obecnie cena marihuany importowanej – głównie z Holandii – to koszt około 35 euro za gram.

Prywatna uprawa konopi ciągle pozostaje nielegalna we Włoszech tak samo jak i jej sprzedaż poza oficjalnymi kanałami dystrybucji.

żródła: Independent, BBC

Back to top button
Close
Close