Aktualności

Za starzy na marihuanę? Ależ skąd…

Eksperymenty z konopiami indyjskimi w roli głównej przypisuje się raczej młodym, gniewnym ludziom, ale naukowcy z londyńskiego King’s College i University of York przekonują, że nasze wyobrażenia diametralnie różnią się od rzeczywistości.

Według nich, osoby w grupie wiekowej od 45 do 64 lat wykazują najwyższy odsetek wydatków na konopie indyjskie. Tym stwierdzeniom wtórują brytyjskie dane na temat używania konopi indyjskich, z których wynika, że konsumpcja marihuany w grupie wiekowej 65-74 lat wzrosła siedmiokrotnie w okresie od 2000 do 2014 r. Taka tendencja utrzymuje się nie tylko na Starym Kontynencie, bo przykładowo w Australii w latach 2004-2013 spożycie przetworów z konopi indyjskich wśród osób po 50-tym roku życia zwiększyło się dwukrotnie, natomiast w Stanach Zjednoczonych dla tej grupy wiekowej zanotowano wzrost konsumpcji marihuany z 3,1% do ponad 11% w okresie 2003-2014. W Kanadzie prawie 5 milionów osób w wieku od 15 do 64 lat wydało w samym tylko 2017 r. około 5,7 miliarda dolarów na konopie indyjskie. Co ciekawe, większa część tej populacji swoje pieniądze przeznaczyła na zakup marihuany do celów rekreacyjnych, co obecnie jest nielegalne w tym państwie.

Skąd takie zainteresowanie marihuaną? Osoby z grupy wiekowej powyżej 50. roku życia były świadkami rosnącej popularności rekreacyjnego używania konopi indyjskich, stąd zdążyli oni oswoić się z tym miękkim narkotykiem. Dodatkowo z uwagi na wiek mają mniej zahamowań związanych z używaniem marihuany, choć poniekąd jej konsumpcja może być związana z pojawiającymi się na tym etapie życia problemami zdrowotnymi. W ostatnim czasie coraz więcej starszych osób wykazuje zainteresowanie konopiami indyjskimi pod kątem możliwości łagodzenia dolegliwości bólowych. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii ból pleców i szyi jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności.

Niestety, z roku na rok wzrasta liczba pacjentów cierpiących na silne bóle związane ze schorzeniami układu kostno-mięśniowego, po operacjach oraz chorych walczących z bólami nowotworowymi. Dodatkowych problemów nastręcza terapia bólu ostrego i przewlekłego- wciąż notuje się niewłaściwie lub nieprawidłowe stosowania środków przeciwbólowych, takich jak opioidy i gabapentynoidy. Stąd całkiem możliwe, że używanie konopi indyjskich u osób starszych jeszcze bardziej wzrośnie.

Najwyższy czas na zmiany? Większość państw świata nadal boryka się z tematyką konopi w zakresie zastosowań terapeutycznych i rekreacyjnych. Na przykład, obecnie około 30 stanów USA zezwala na dostęp do konopi indyjskich, choć wskazaniami do ich podawania są zazwyczaj czysto medyczne powody. Istnieją również ograniczenia dotyczące rodzajów problemów zdrowotnych w przypadku których lekarze mogą przepisywać preparaty zawierające konopie indyjskie. Jednym z nich jest ból spowodowany uszkodzeniem nerwów (ból neuropatyczny), ale tylko w przypadku stwardnienia rozsianego.

Z drugiej strony wciąż nie dysponujemy odpowiednią ilością danych z badań klinicznych dotyczących stosowania medycznej marihuany w leczeniu wielu chorób, w tym schorzeń bólowych. Pojawia się również kwestia działań niepożądanych związana z używaniem konopi indyjskich, czy to w monoterapii czy w połączeniu z innymi lekami, które szczególnie u osób starszych, mogą wchodzić ze sobą w niebezpieczne interakcje. Należy brać także pod uwagę niekorzystne działanie marihuany na układ krążenia, co jest poważnym przeciwwskazaniem do jej stosowania wśród populacji seniorów.

W związku z tym podkreśla się konieczność przeprowadzenia szeroko zakrojonych badań nt. skuteczności działania i efektów niepożądanych medycznej marihuany, zwłaszcza w długofalowej perspektywie ich przyjmowania przez osoby starsze.

Źródło
theconversationdrugandalcoholdependence
Back to top button
Close
Close