Badania

Ameryka finansowała w Izraelu badania nad właściwościami medycznymi marihuany przez 50 lat

Rząd USA finansował badania medyczne nad marihuaną przez kilka dekad, ale nie robił tego na terytorium swojego kraju tylko zlecił takie badania w Izraelu. Przez pół wieku, Narodowy Instytut Zdrowia (National Institute of Health; NIH), zapewniał coroczną dotację na badania nad marihuaną. Jest to dość dziwne, biorąc pod uwagę stanowisko rządu USA, które do dzisiaj utrzymuje, że marihuana nie ma żadnych wartości medycznych!

Więc, dlaczego takie badania były finansowane przez 50 lat?

Wszystko zaczęło się na początku 1960 roku, w Izraelu, kiedy to Dr. Raphael Mechoulam poprosił Narodowy Instytut Zdrowia (NIH)z USA o dofinansowanie badań nad konopiami. Wniosek Dr. Mechoulama został odrzucony.

Po około roku od prośby o dofinansowanie badań, jeden z amerykańskich senatorów chciał się dowiedzieć od NIH-u jaki wpływ na mózg wywiera palenie marihuany po tym jak przyłapał swojego syna na paleniu marihuany.

Nikt nie był w stanie mu odpowiedzieć, ponieważ nikt takich badań nie prowadził (badania kliniczne).

Ten sam urzędnik, który wcześniej odrzucił wniosek Dr. Mechoulama, zadzwonił do niego i zapewnił go, że ten będzie otrzymywać rocznie 100 tysięcy dolarów na dalsze badania nad skutkami zdrowotnymi marihuany.

Chociaż otrzymanie stypendium od NIH-u poza granicami USA jest bardzo trudne to finansowanie badań trwało przez 50 lat.

W tym czasie Dr. Mechoulam (zwany również ”ojcem współczesnej marihuany”) i jego zespół naukowców odkryli niesamowite bogactwo potencjału medycznego w marihuanie. Oto do jakich wniosków doszli:

  • Kannabinoidy pomagają w rekonwalescencji po urazie mózgu

  • Kannabinoidy posiadają właściwości neuroprotekcyjne

  • Kannabinoidy posiadają właściwości przeciwpsychotyczne

  • Kannabinoidy mogą pomóc w leczeniu chorób autoimmunologicznych

  • Kannabinoidy obniżają częstość występowania cukrzycy

  • Kannabinoidy pomagają w padaczce

Tych kilka odkryć było jedynie początkiem całej serii do których przyczynił się cały zespół Dr. Mechoulama, za co również był wielokrotnie nagradzany przez państwo Izrael.

Obecnie przemysł marihuany przeżywa w Izraelu prawdziwy renesans. Pacjenci mają dostęp do marihuany medycznej przy leczeniu raka, przewlekłych bóli, zespołu stresu pourazowego (PTSD), epilepsji u dzieci, zapaleniu stawów i choroby Crohna.

Brak wartości medycznych w USA

100 tysięcy dolarów może wydawać się niewielką kwotą w przeprowadzaniu badań naukowych, ale niewątpliwie ta kwota przyczyniła się do niesamowitych odkryć w sferze badań nad właściwościami medycznymi marihuany.

Więc, mimo finansowania takich odkryć, dlaczego marihuana nadal postrzegana jest jako roślina bez “żadnych wartości medycznych” mimo, że rząd USA posiada obecnie patent na kannabinoidy jako neuroprotekcyjny przeciwutleniacz, który jest pomocny w chorobie Alzheimera i innych chorobach neurodegeneracyjnych? O co chodzi z tą hipokryzją?

Ostatnio duża firma farmaceutyczna przenaczyła 500 tysięcy dolarów na kampanię przeciwko legalizacji marihuany. W tym samym czasie inna firma farmaceutyczna GW Pharmaceuticals otrzymała specjalne pozwolenie na testowanie leków(epidiolex) na bazie marihuany, u pacjentów z USA.

Nikt, z wyjątkiem kilku wybranych niezależnych badaczy, nie może eksperymentować z używaniem marihuany w USA.

Wiele wskazuje na to, że jak zwykle chodzi o pieniądze i obronę zysków firm farmaceutycznych, które obawiają się legalizacji marihuany i tym samym spadku ilości sprzedawanych lekarstw na wiele chorób. Ponad 80% osób, które używały tradycyjnych lekarstw, zrezygnowało z nich całkowicie po używaniu marihuany.

Jednak zdanie rządu Stanów Zjednoczonych odnośnie medycznych właściwości marihuany może szybko ulec zmianie . Obecnie marihuana do użytku medycznego dopuszczona jest w ponad połowie stanów amerykańskich, a jeszcze w tym miesiącu (listopad 2016) mają się odbyć głosowania w kolejnych 5 stanach, w których obywatele zadecydują czy chcą leczyć się marihuaną.

źródła: Newseek Europa, activistpost

Back to top button
Close
Close