Badania

Badania nad konopiami? Polacy też mają swój udział

 

Grupa naukowców z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN pod kierownictwem Prof. Agnieszki Dobrzyń dokonała przełomowego odkrycia, które przyczyni się do lepszego zrozumienia fizjologii człowieka. Dzięki przeprowadzonym badaniom wiemy już, że komórki ludzkiej trzustki „porozumiewają się” ze sobą za pomocą endokannabinoidów, które są naturalnie wytwarzane przez organizm człowieka.   

Trzustka, oprócz tego, że wydziela enzymy trawienne, jest także narządem dokrewnym regulującym gospodarkę węglowodanową. W skład trzustki wchodzą komórki alfa, które produkują glukagon będący hormonem podnoszącym stężenie cukru we krwi oraz komórki beta, wytwarzające insulinę o działaniu hipoglikemizującym (obniżającym poziom cukru). Pomimo faktu, że dwie grupy komórek trzustki produkują różne hormony o działaniu przeciwnym do siebie, to dzięki istnieniu endokannabinoidów ich praca układa się prawidłowo. Należy dodać, że to komórki alfa produkują endokannabinoidy, które następnie aktywują receptor kannabinoidowy CB1 w komórkach beta. W wyniku pobudzenia receptora zwiększa się wydzielanie insuliny.

Jak mówi prof. Dobrzyń, w naszym organizmie produkowana jest odpowiednią ilość endokannabinoidów, dzięki czemu możliwe jest jego sprawne funkcjonowanie. W związku z tym dostarczanie kannabinoidów z zewnątrz, zaburza bardzo delikatną równowagę wewnątrzustrojowych endokanabinoidów.

Nie dziwi więc, dlaczego po wypaleniu marihuany będącej przecież źródłem „nadprogramowych”  kannabinoidów, u wielu osób dochodzi do napadów wilczego głodu. Duże ilości kannabinoidów aktywują receptor CB1 w komórkach trzustki, w związku z czym wytwarzana jest insulina, która obniża poziom cukru we krwi. A to sygnał, że należy coś zjeść.

Marihuana i ciąża? To nie brzmi dobrze

Zespół polskich naukowców zwraca uwagę na jeszcze jedną, ważną kwestię. Mianowicie chodzi o to, że marihuana przyjmowana w czasie ciąży ma niekorzystny wpływ na rozwój małego człowieka, ze względu na to, że zwiększa ryzyko wystąpienia u niego cukrzycy typu II.  Ekspozycja na kannabinoidy w czasie ciąży nie tylko przyczynia się do zakłóceń w komunikacji pomiędzy komórkami trzustki, ale może prowadzić do rozwoju wadliwie funkcjonującej trzustki. Takie dziecko będzie miało większe predyspozycje do zachorowania na cukrzycę w przyszłości.

Nadzieja dla osób po przeszczepie wysp trzustkowych?

Istnieje jeszcze druga strona medalu- odkrycie sposobu komunikowania poszczególnych elementów trzustki pomiędzy sobą może pozwolić na opracowanie metody podtrzymującej prawidłowe funkcjonowanie komórek produkujących insulinę po przeszczepie wysp trzustkowych. Wspomniany zabieg jest nowatorskim sposobem leczenia cukrzycy, który uniezależnienia chorego od codziennego podawania zastrzyków z insuliną.

Marihuana to nie lek na cukrzycę

Prof. Anna Dobrzyń podkreśla, że używanie marihuany nie jest sposobem leczenia cukrzycy, ponieważ regulacja stężenia glukozy we krwi swoim zasięgiem wykracza poza trzustkę. Insulina produkowana przez komórki beta działa także w mięśniach szkieletowych i tkance tłuszczowej, a nadmiernie ilości kannabinoidów zaburzą jedynie istniejącą homeostazę organizmu.  

Źródło
zdrowie.pap.plblastingnews
Back to top button
Close
Close