Badania

Coraz więcej ciężarnych kobiet pali marihuanę

Według najnowszych badań coraz więcej kobiet w ciąży sięga po marihuanę. Najczęściej zażywając ją, chcą złagodzić poranne nudności oraz stres spowodowany nową sytuacją, w której się znalazły. Po marihuanę chętniej sięgają młodsze kobiety.

Badanie przeprowadzone w Kalifornii

W Kalifornii przeprowadzono badanie na grupie ciężarnych kobiet. W latach 2009-2016 odnotowano wzrost z 4,2% do 7,1% wśród kobiet w ciąży zażywających marihuanę do celów leczniczych. Raport z badań opublikowano w czasopiśmie JAMA.

Wśród nastoletnich dziewczyn w ciąży poniżej 18. roku życia używanie marihuany wzrosło o 9,3% (z 12,5% do 21,8%). Wśród kobiet w wieku od 18 do 24 lat odnotowano zaś wzrost o 9,2% (z 9,8% do 19%).

Kolejne badanie przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych

Podobne badanie przeprowadzono w całych Stanach Zjednoczonych. Jego wyniki również zostały opublikowane w czasopiśmie JAMA. Według przeprowadzonych analiz zużycie marihuany wśród kobiet w wieku 18 – 44 lata wzrosło z 2,37% (2002 r.) do 3,85% (2014 r.).

Lekarze ostrzegają jednak, iż skutki zdrowotne spożywania marihuany dla płodu nie są do końca znane. Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób do negatywnych skutków można zaliczyć m.in. niską wagę urodzeniową oraz inne problemy rozwojowe. Substancje zawarte w marihuanie, takie jak THC, mogą przeniknąć do płodu.

Amerykański Kongres Położników i Ginekologów zaleca, aby kobiety, które są w ciąży lub ją planują, zaprzestały używanie marihuany. Jako jeden z argumentów podają brak dowodów na to, w jaki sposób marihuana wpływa na niemowlęta w okresie karmienia piersią.

Dlaczego coraz więcej ciężarnych kobiet sięga po marihuanę?

Badanie przeprowadzone w Kalifornii objęło swym zasięgiem 279.457 przyszłych matek w wieku od 12 lat wzwyż, które były pod opieką specjalistów w Kaiser Permanente. Każda z uczestniczek wypełniła kwestionariusze dotyczące używania marihuany oraz brała udział w testach toksykologii na obecność konopi. Badanie trwało w latach 2009-2016.

Według naukowców oraz przeprowadzonych przez nich badań częstotliwość zażywania marihuany wzrosła wśród wszystkich grup wiekowych. Największy wzrost odnotowano jednak wśród kobiet w wieku 24 lat i młodszych. W przypadku kobiet w wieku od 25 do 34 lat zużycie wzrosło o 1,7%, u kobiet powyżej 34. roku życia zaś o 1,2%.

Należy jednak zaznaczyć, iż przyszłe matki w wieku poniżej 18 lat stanowiły jedynie 1,4% ogólnej liczby osób biorących udział w badaniu. I odpowiednio: od 18 do 24 lat – 15,8%, od 25 do 34 lat – 61,6%, starsze – 21,2%.

Jako jedną z przyczyn wzrostu spożycia marihuany specjaliści podają większe zainteresowania jej właściwościami oraz legalizację w niektórych stanach. W Karolinie Północnej została ona zalegalizowana do celów medycznych już w 1996 roku. Najmłodsze pokolenie dorastało więc ze świadomością, że marihuana nie tylko nie jest nielegalna, ale również może być wykorzystywana jako terapia medyczna.

Od autora: W przypadku stosowania marihuany w celach medycznych są dostępne inne formy jej przyjmowania pomijające wdychanie dymu. W niektórych przypadkach może się to okazać lepszą alternatywą od porzucenia leczenia marihuaną na okres 9 miesięcy i zastąpieniu środka leczniczego innym, „tradycyjnym”, ale połączonym z wystąpieniem innych efektów ubocznych, które również mogą wpływać negatywnie na płód. Jednak na dzień dzisiejszy zbyt trudno o jednoznaczny wniosek w tej kwestii, więc zalecam rozwagę i roztropność przy podejmowaniu decyzji.

źródło: wwaytv3.com, onet.pl

Back to top button
Close
Close