Badania

Czy Izrael rozpocznie badania nad leczeniem autyzmu marihuaną?

W pierwszym w swoim rodzaju badaniu, pediatra Dr Adi Eran chce sprawdzić czy marihuana może pomóc osobom z autyzmem. Do tej pory odnotowano wiele korzyści ze stosowania marihuany w celach leczniczych, ale żadne wcześniejsze badania nie zajmowały się autyzmem. Jest to kolejny ważny krok w kierunku leczenia marihuaną.

Dr Adi Eran, szef wydziału neurologii dziecięcej w Shaare Zedek Medical Center w Jerozolimie chce zbadać w jaki sposób marihuana wpływa na autyzm u dzieci i dorosłych.

Dr Eran oczekuje obecnie na pozwolenie od izraelskiego Ministerstwa Zdrowia w celu przetestowania efektów marihuany u 120 pacjentów z małym lub umiarkowanym stopniem autyzmu. Wiek uczestników obejmie osoby od lat 4 do lat 30.

Choć jest wiele sukcesów w leczeniu pacjentów z zastosowaniem THC (Tetrahydrokannabinol), to Dr Eran skupi się na leczeniu i obserwacji stosując CBD (Kannabidiol), który nie ma działania psychoaktywnego.
Badania skupią się na objawach behawioralnych. Agresywne zachowania i ostre stany lękowe będą głównymi czynnikami ocenianymi w badaniu.

 

Marihuana nie została jeszcze zatwierdzona do leczenia autyzmu, ale wyjątkowo kilku pacjentów z ciężkimi objawami może już ją stosować.

Badania Dr Eran będą miały wielką wartość dla pacjentów na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych, grupy aktywistów jak Mothers Advocating Medical Marijuana for Autism (MAMMA) walczą o stosowanie marihuany w autyźmie od 2014 roku.

Badanie kliniczne na ludziach może być ważnym krokiem w kierunku legitymizacji leczenia marihuaną.

Chociaż większość informacji na temat leczenia marihuaną autyzmu są niepotwierdzone , istnieje kilka powodów, aby sądzić, że marihuana ma potencjał terapeutyczny.

W Izraelu, marihuana medyczna może być przypisana dla dzieci z padaczką . Około 30% pacjentów z autyzmem ma także epilepsję.
Gdy leczono marihuaną medyczną osoby z epilepsją i autyzmem, izraelscy naukowcy odkryli, że u osób z autyzmem uległa poprawa zachowań behawioralnych.

Nikt nie wie dokładnie, co powoduje autyzm, a ilość osób chorych znacząco rośnie. Istnieją dowody na to, że autyzm może być spowodowany częściowo przez zakłócenia w systemie immunologicznym. Jeśli tak właśnie jest, to marihuana może posiadać potencjał leczniczy w chorobie ze względu na zdolność obniżenia nadczynności odpowiedzi immunologicznej.

źródło: haaretzherb

Back to top button
Close
Close