Badania

Czy konopie indyjskie mogą pomóc podczas zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS)?

Konopie indyjskie mogą potencjalnie leczyć różne dolegliwości, od ciężkich nudności po migreny. Jednak czy są one skuteczne w walce z dolegliwościami związanymi z PMS, takimi jak bolesne skurcze, wahania nastroju oraz uczucie dyskomfortu?

Wiele kobiet w to wierzy. A oto fakty, które udało nam się zgromadzić.

PMS a konopie indyjskie

Dysmenorrhea to termin, którym określane jest bolesne miesiączkowanie. Dotyka ponad 40% kobiet na całym świecie. W rzeczywistości, bolesne okresy mogą być tak intensywne, że około 20% kobiet nie może nawet wstać z łóżka z tego powodu. Pomocne może okazać się przyjmowanie silnych środków przeciwbólowych lub też antykoncepcji hormonalnej. Jednak wiele kobiet (w tym słynna królowa Wiktoria) odkryło, iż marihuana jest jedyną skuteczną metodą w walce z dolegliwościami towarzyszącymi PMS.

Pomimo rosnącej liczby kobiet, które deklarują, iż konopie indyjskie pomagają im w uśmierzeniu objawów PMS, obecnie dolegliwości te nie kwalifikują się w żadnym stanie USA do leczenia z wykorzystaniem medycznej marihuany. Powodem może być to, iż brak ostatecznych badań potwierdzających powyższą tezę.

Inne obiecujące wyniki badań dotyczące dolegliwości powiązanych z PMS

Chociaż brak ostatecznych badań na temat bezpośredniego wpływu konopi indyjskich na PMS, istnieją inne, które pokazują, iż marihuana może leczyć objawy związane z PMS. Są to, chociażby bóle głowy.

W 2016 roku badanie opublikowane na łamach „Pharmacotherapy” ujawniło, iż konopie indyjskie skutecznie zmniejszają częstotliwość występowania comiesięcznych migren ze średnio 10,4 do 4,6. Analizy ukazały także, iż marihuana pomaga także w walce z nadmierną drażliwością. Zarówno THC, jak i CBD podnoszą poziom serotoniny, wpływając na ogólną poprawę samopoczucia. Ponadto udowodniono, że konopie indyjskie są skuteczne w walce z biegunką, trądzikiem oraz bolesnymi skurczami brzucha.

Dobrą wiadomością jest to, iż mimo tego, że lekarze nie mogą przepisać kobiecie medycznej marihuany na dolegliwości związane z PMS, mogą ją przepisać na któryś z objawów PMS.

Firma Whoopi & Maya stworzyła linię środków przeznaczonych na walkę z bolesnym miesiączkowaniem.

Jak deklaruje na swojej stronie internetowej, są to medyczne produkty z konopi przeznaczone go łagodzenia dolegliwości menstruacyjnych. Wśród nich znalazły się: lawendowa sól do kąpieli, masło kakaowe do ciała, balsam do ciała oraz nalewka medyczna (którą podobno stosowała również królowa Wiktoria).

źródło: herb.co

Back to top button
Close
Close