Badania

Czym różni się seks po użyciu marihuany od seksu po użyciu alkoholu?

Nastawienie wobec marihuany zmienia się globalnie co towarzyszy coraz większemu rozluźnieniu prawa wobec tej używki. Dzięki coraz większej akceptacji społeczeństwa używanie marihuany staje się coraz powszechniejsze i rodzi to mnóstwo pytań dla badaczy w dziedzinie zdrowia publicznego.

Jednym z nich jest pytanie, jak marihuana wpływa na nasze zachowania seksualne?

Joseph Palamar i jego koledzy z Uniwersytetu w Nowym Jorku postanowili odpowiedzieć na to pytanie i w tym celu przeprowadzili swoje własne badania.

Ponieważ nastawienie i popularność marihuany wzrasta, potrzebne są dalsze badania, aby zbadać, czy i jak używanie marihuany może wpływać na ryzyko wystąpienia ryzykownych zachowań seksualnych piszą badacze w lipcowym numerze czasopisma Archives of Sexual Behavior

W tym celu Palamar i jego współpracownicy zrekrutowali 24 heteroseksualnych dorosłych osób do udziału w serii wywiadów pogłębionych o ich wcześniejsze doświadczenia seksualne, które miały miejsce pod wpływem marihuany lub/i alkoholu.

Badanie nie zostało przeprowadzone na dużej ilości osób i jedynie może zostać wykorzystane jako punkt wyjścia dla przyszłych badań na większej grupie.

 

Oto do jakich wniosków doszli badacze i jakie były odpowiedzi badanych.

Różna ocena przyszłych partnerów seksualnych

Respondenci w przeważającej mierze stwierdzili, że spożywanie alkoholu wpływało negatywnie na wybór ich partnerów. Badanie wykazało, że zarówno mężczyźni jak i kobiety pod wpływem alkoholu obniżali wymagania, którymi kierowali się przy wyborze partnera seksualnego. Z marihuaną, był to o wiele mniejszy problem.

“Z marihuaną wiem, z kim wstanę następnego dnia. Po alkoholu, nie wiem. W trakcie picia alkoholu każdy wygląda dobrze” – stwierdziła 34-letnia kobieta.

Użytkownicy marihuany częściej też uprawiają seks z osobami, które znają. W przypadku alkoholu częściej dochodzi do seksu z nieznajomym.

Sex po wpływem alkoholu częściej prowadzi do żalu, po marihuanie zazwyczaj nie

Żal był najczęściej zgłaszanym uczuciem po seksie.

“Zarówno mężczyźni i kobiety często wymieniali żal, wstyd i zażenowanie, które było związane z używaniem alkoholu, ale rzadko po użyciu marihuany”

“Kiedy jestem pijany, to jest jak “nie jestem stąd”. Albo “trzymaj się ode mnie z daleka”” – stwierdził jeden z badanych.

Seks po alkoholu może powodować nudności, marihuana może powodować brak koncentracji

Nudności, zawroty głowy i wymioty były powszechnie zgłaszane jako te związane z alkoholem.
Mniej było negatywnych skutków używania marihuany i zazwyczaj były związane z problemami psychicznymi.
Jeden z respondentów stwierdził, że używanie marihuany zmniejszyło jego motywację do uprawiania seksu. Inny uczestnik badania poinformował, że był za bardzo rozproszony i nie mógł czerpać przyjemności z seksu.

Przyjemność jest zazwyczaj większa po użyciu marihuany.

Badania wykazały, że “marihuana ma tendencję do zwiększania doznań podczas seksu”

“Alkohol zdaję się otępiać, wszystko jest wygaszone, wyciszone, natomiast z marihuaną zintensyfikowane”

Badania wykazały, że zarówno mężczyźni jak i kobiety zgłaszali dłuższe i bardziej intensywne orgazmy pod wpływem marihuany, jedna z kobiet przyznała że jej orgazm był „zwiększony o co najmniej pięć razy.”
Ponadto, według raportu, marihuana prowadziła do „bardziej czułego, powolnego, zmysłowego i współczującego aktu seksualnego, niż w wypadku alkoholu”.

Ogólnie seks pod wpływem alkoholu jest bardziej ryzykowny

„W odniesieniu do ryzykownych zachowań seksualnych, większość uczestników uznała, że alkohol był bardziej ryzykowny seksualnie, niż marihuana” przyznali Palamar i jego koledzy.

Ludzie zwykle twierdzili, że dokonują gorszych ocen sytuacji, kiedy są pijani niż kiedy są pod wpływem marihuany i byli bardziej narażeni na utratę świadomości, zapomnienie z kim byli, co robią, czy też czy korzystali z ochrony podczas stosunku.

Uczestnicy na ogół nie zauważali tego typu zachowań z marihuaną i twierdzili, że będąc pod wpływem skutków używania marihuany, mogli się bardziej kontrolować.

Wyniki badań potwierdzają, tak jak i inne badania, że stosowanie alkoholu jest ściśle związane z zachowaniami seksualnymi wysokiego ryzyka . W przypadku użytkowników marihuany ryzyko to jest znacząco mniejsze ze względu na większą samokontrolę. W przypadku doznań seksualnych po użyciu marihuany użytkownicy w większości stwierdzają, że są one bardziej zintensyfikowane, kiedy to w przypadku alkoholu, doznania są stłumione.

źródło: nymag, New York University

Back to top button
Close
Close