Badania

Epidiolex, lek na padaczkę lekooporną coraz bliżej

Firma potwierdza, że lek o nazwie Epidiolex znacząco redukuje napady padaczki u pacjentów z zespołem Dravet.

W badaniu, w którym wzięło udział 120 pacjentów i podawano Epidiolex, zaobserwowano zmniejszenie miesięcznych napadów drgawek o 39% w porównanie z 13%, które otrzymywało placebo, co według firmy było bardzo istotne ze względów statystycznych.

To badanie jest końcowym etapem (faza czwarta), a zarazem pierwszym z czterech badań nad padaczką.

Wyniki badań oczekiwane są jeszcze w tym roku!

[blockquote cite=”Prezes firmy, Justin Gover” type=”left”]Pozytywny wynik tego procesu jest znaczącym krokiem w rozwoju Epidiolexu, jako potencjalnego nowego sposobu leczenia dla pacjentów cierpiących na zespół Dravet.[/blockquote]

GW Pharmaceuticals planuje obecnie prosić o spotkanie z FDA (Agencja Żywności i Leków) w celu omówienia planów uzyskania zgody regulujących leczenie Epidiolexem. Już teraz wiadomo, że zostanie przyspieszony proces zgody na używanie leku.

Po ogłoszeniu wyników badań (14 marca 2015), cena akcji firmy GW Pharmaceuticals  (GWPH) wzrosła o 122,59% na amerykańskiej giełdzie Nasdaq i osiągnęła cenę $85,61.

[blockquote cite=”ekspert inwestycyjny, Jim Cramer” type=”left”]Cena akcji wzrosła nie tylko ze względu na pozytywne testy leku na padaczkę, ale również dlatego, że będzie to pierwszy lek na bazie kannabinoidów dopuszczony powszechnie do użytku[/blockquote]

Firma GW Pharmaceuticals została założona w roku 1998 w celu zbadania korzyści medycznych jakie niesie za sobą marihuana. Obecnie firma sprzedaje swój inny lek, Sativex, który również zawiera składniki marihuany i jest stosowany w leczeniu osób chorych na stwardnienie rozsiane.

Obecnie Sativex można stosować legalnie w ponad 20 krajach, między innymi w Polsce.

źródło: TheStreet

Back to top button