Badania

Guma do żucia z THC przynosząca ulgę w bólu

AXIM Biotech to firma, która zajmuje się prowadzeniem badań i produkcją produktów farmaceutycznych, nutraceutyków, kosmetyków m.in. na bazie kannabinoidów. Niedawno jej przedstawiciele ogłosili, iż podjęli współpracę, której owocem ma być powstanie nowych gum do żucia zawierających konopie indyjskie.
Produkt ten powstanie głównie z myślą o pacjentach z AIDS i po chemioterapii, aby przynosić im ulgę w bólu.

Guma z marihuaną pomimo potocznej nazwy („guma”) przeznaczona będzie wyłącznie dla pacjentów, którzy borykają się z bolesnymi dolegliwościami. Produkt zawierać ma m.in. dronabinol, czyli syntetyczny związek THC, który stosowany jest już w leczeniu efektów ubocznych występujących po chemioterapii – dostępny w sprzedaży pod nazwą Marinol.

Zauważono jednak, że Marinol ma jedną, lecz bardzo istotną wadę. A mianowicie lekarstwo nie wchłania się w organizmie całkowicie w swojej aktywnej formie. Produkt ten występuje w formie żelowej kapsułki. Po jej zażyciu aż 90% dronabinolu jest metabolizowane w wątrobie do związku 11-Hydroksy-THC.

Z tego powodu u pacjentów zażywających Marinol pojawiają się liczne działania niepożądane, takie jak zaburzenia w myśleniu i reakcjach. Zgodnie z zapowiedzią AXIM Biotech guma do żucia z zawartością THC omijać ma metabolizm pierwszego przejścia w wątrobie i zminimalizować występowanie skutków ubocznych.

Jak skorzystają na tym pacjenci? Będą mogli przyjmować mniejsze dawki lekarstwa przy zachowaniu ich dużej skuteczności oraz mniejszej intensywności występujących skutków ubocznych. Poziom zawartych w gumach do żucia kannabinoidów wystarczy, by przynieść ulgę i uśmierzyć ból osób, które są poddawane chemioterapii, czy też leczeniu AIDS.

Aktualnie zaobserwowano 45-procentowy spadek liczby pacjentów, którzy zażywają Marinol. Firma AXIM Biotech ma nadzieję, że ich innowacyjny produkt – którym są gumy do żucia z zawartością THC – pozwoli zminimalizować skutki uboczne oraz znacząco wpłynie na poprawę jakości życia osób chorych.

Firma Axim posiada również w swojej ofercie inne podobne produkty:

CanChew® – guma do żucia z olejem CBD uzyskiwanym z konopi siewnej
MedChew Rx – guma do żucia zawierająca 5% THC i 5% CBD. Obecnie trwają nad nią badania kliniczne dotyczące leczenia bólu i spastyczności powiązanych ze stwardnieniem rozsianym.

Na podstawie:
marijuanaworldnews, herb.co

Back to top button
Close
Close