AktualnościBadania

Konopie siewne vs. bawełna – porównanie materiałów

O konopiach siewnych w ostatnim czasie jest coraz głośniej. Głównym powodem takiego „rozgłosu” jest wzrost świadomości dotyczący stosowania oleju konopnego w leczeniu różnego typu chorób, w tym chorób nowotworowych.

Konopie siewne wciąż mylone są z konopiami indyjskimi. Są to dwa najpopularniejsze gatunki konopi. Konopie siewne, nazywane również przemysłowymi, są doskonałym surowcem, z którego mogą być wytwarzane m.in. leki naturalnego pochodzenia, wysokiej jakości oleje CBD, papier, plastik czy też ubrania. Konopie indyjskie wykorzystywane są m.in. do pozyskiwania marihuany do celów rekreacyjnych.

Dlaczego więc konopie siewne są tak rzadko wykorzystywane? Prosta odpowiedź. Zostały one zakazane w USA oraz wielu innych krajach w 1937 roku z powodu zagrożeń, przed jakimi stanęły niektóre firmy oraz ich interesy. Poniżej postaramy się wyjaśnić dlaczego.  

Pomimo tego, że konopie siewne mają wiele praktycznych zastosowań, dzisiaj skupimy się na tym, co stanowi codzienny element naszego życia. A mianowicie odzież. Porównamy konopie z bawełną jako popularnym surowcem wykorzystywanym do produkcji ubrań. Przeanalizujemy kilka obszarów, porównując ze sobą te dwa elementy. Postaramy się określić, który z nich jest najlepszy dla naszego środowiska i dla nas.

Woda

Bawełna. Do wyhodowania bawełny niezbędne jest wykorzystanie 1400 galonów wody na każdy kilogram surowca, który ma zostać wyprodukowany. To bardzo dużo wody – ponad 5300 litrów. Produkcja bawełny w niektórych obszarach świata wywołała pustynnienie, pozbawiając ludzi świeżej wody.

Konopie siewne. W przypadku konopi siewnych potrzeba około połowy ilości wody mniej niż w przypadku produkcji bawełny. Jest to roślina, która rośnie stosunkowo szybko. Co więcej, z konopi można wytworzyć około 200-250% włókien więcej na tej samej obszarowo powierzchni co w przypadku bawełny.

Zwycięzca: konopie siewne

Pestycydy

Bawełna. Ogromną wadą bawełny jest to, że w procesie jej wzrostu koniecznie jest wykorzystanie ogromnej ilości pestycydów. Pomimo tego, że odsetek uprawy bawełny ekologicznej zaczyna się zwiększać, nadal na całym świecie 25% zużycia pestycydów pochłania produkcja bawełny. Substancje chemiczne mogą pozostać we włóknach rośliny, a następnie oddziaływać na skórę człowieka podczas noszenia odzieży.

Konopie siewne. Konopie siewne nie wymagają stosowania żadnych pestycydów. Rośliny te rosną szybciej niż chwasty, dzięki czemu przejmują dominującą rolę. Chwasty w żaden sposób nie zagrażają prawidłowemu wzrostowi i rozwojowi konopi.

Zwycięzca: konopie siewne

Komfort noszenia oraz trwałość

Bawełna. Bawełna jest materiałem chętnie noszonym ze względu na swą miękkość. Niemniej jednak wraz z upływem czasu i kolejnymi praniami bawełna ulega stopniowemu zniszczeniu.

Konopie siewne. Włókna konopi siewnych są uważane za bardzo naturalne. Charakteryzują się miękkością podobną do bawełny. Są jednak trwalsze i bardziej wytrzymałe. Materiał wykonany z konopi siewnych jest mniej podatny na zniszczenia podczas prania. Stworzenie większej ilości odzieży z konopi sprawiłoby, że ludzkość potrzebowałaby znacznie mniej odzieży, ponieważ byłaby ona trwalsza niż ta wykonana z bawełny.

Zwycięzca: konopie siewne

Przepuszczalność powietrza oraz odprowadzanie wilgoci

Bawełna. Mocną stroną bawełny jest jej przepuszczalność powietrza oraz nieutrzymywanie zapachów. Włókna syntetyczne wchłaniają zapachy oraz często nie radzą sobie odpowiednio z wilgocią. Bawełna dobrze odprowadza wilgoć.

Konopie siewne. Konopie zarówno przepuszczają powietrze, jak i dobrze odprowadzają wilgoć. Odznaczają się także właściwościami antybakteryjnymi. Podobnie jak bawełna nie chłoną zapachów.

Zwycięzca: prawie remis, z niewielką przewagą konopi siewnych

Estetyka

Bawełna. Bez użycia barwników bawełna występuje naturalnie w kolorze białym, kremowym oraz złamanej bieli. Możliwe jest naturalne lub syntetyczne barwienie materiału. W dzisiejszych czasach wzrasta zapotrzebowanie na bawełnę organiczną, która uważana jest za zdrowszą dla skóry człowieka.

Konopie siewne. Materiał pozyskany z konopi siewnych może występować w kolorze kremowobiałym, czarnym, zielonym, szarym lub brązowym. Podobnie jak bawełnę można go farbować naturalnie, jak i syntetycznie. Coraz więcej projektantów zauważa potencjał konopi siewnych jako materiału naturalnego.

Zwycięzca: konopie siewne (głównie ze względu na większą ilość możliwych do otrzymania naturalnych kolorów materiału)

Ostateczne porównanie

werdykt
werdykt

Po przeczytaniu powyższego artykułu z pewnością nie masz wątpliwości. Zwycięzcą tego pojedynku zostają konopie siewne! Pomimo tego, że bawełna (zwłaszcza ta uprawiana organicznie) jest dobrym materiałem, konopie w powyższym porównaniu wypadają zdecydowanie lepiej.

Największą różnicą pomiędzy nimi jest to, że konopie siewne wymagają znacznie mniejszej ilości wody oraz nie potrzebują żadnych pestycydów w trakcie ich uprawy. Co więcej, porównując uprawę obu roślin pod względem powierzchni, to w przypadku konopi można uzyskać nawet dwa razy więcej materiału niż ma to miejsce w przypadku bawełny.  

Coraz więcej internetowych sklepów odzieżowych oferuje ubrania wytwarzane z konopi. Warto zapoznać się z ich asortymentem.

źródło: collective-evolution.com

Back to top button
Close
Close