Badania

Konopny ekstrakt w leczeniu bezsenności? Sprawdzą to badania kliniczne.

 

Naukowcy z University of Western Australia przeprowadzą pionierskie badania dotyczące skuteczności stosowania kannabinoidów u pacjentów cierpiących na chroniczną bezsenność.
Szacuje się, że około jedna trzecia populacji dorosłych Australijczyków ma trudności z zasypianiem lub skarży się na niedostateczną jakość snu.

Kierownik uniwersyteckiego projektu, profesor Peter Eastwood, podkreśla, że aktualne doniesienia naukowe sugerują potencjalną możliwość zastosowania medycznej marihuany w leczeniu bezsenności, głównie z powodu jej działania uspokajającego i usposabiającego do snu. Jeśli badania zakończą się sukcesem, to konopne przetwory mogą stać się atrakcyjną alternatywą wobec aktualnie stosowanych leków nasennych.

„Leki dostępne na receptę, takie jak benzodiazepiny (np. Temazepam), leki nasenne niebędące benzodiazepinami (np. Stilnox, Sonata, Imovane) i niektóre leki przeciwdepresyjne oraz przeciwhistaminowe mogą wywoływać nieprzyjemne skutki uboczne, a przyjmowane przez dłuższy okres czasu mogą powodować tolerancję, czyli przymus zażywania coraz większych dawek po to, aby uzyskać właściwy efekt. Stąd może pojawić się niebezpieczeństwo uzależnienia.” – wyjaśnia profesor Eastwood.

Badanie zostanie przeprowadzone za pośrednictwem działającego na Uniwersytecie Centre for Sleep Science, a do eksperymentów zostanie wykorzystany wyciąg (ekstrakt) zawierający kanabinoidy, produkowany przez Zelda Therapeutics, australijską firmę zajmującą się badaniami w dziedzinie farmacji i medycyny.
Uczestnicy eksperymentu zostaną podzieleni na dwie grupy; jedna grupa ochotników będzie przyjmowała podjęzykowo konopny ekstrakt raz dziennie, na godzinę przed pójściem spać. W tym czasie druga grupa będzie otrzymywała placebo. Po okresie dwóch tygodni dojdzie do zamiany preparatów w obrębie tych grup pacjentów. Uczestnicy badania będą regularnie oceniali jakość snu w oparciu o kwestionariusze i wybrane skale psychometryczne. Ze strony lekarzy, poszczególne parametry nocnego wypoczynku będą mierzone za pomocą urządzeń somnograficznych.

„Stosowanie marihuany w leczeniu takich schorzeń jak epilepsja i przewlekły ból jest dość dobrze udokumentowane, jednak jej zastosowanie w terapii bezsenności dotychczas było badane jedynie w eksperymentach na zwierzętach. Czas to zmienić” -profesor Eastwood


Prezes Zelda Therapeutics, Harry Karelis, nie kryje powodów do radości.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni na myśl o współpracy z czołowymi naukowcami w tej dziedzinie oraz z prestiżowym Centre for Sleep Science. Mamy nadzieję, że to badanie kliniczne dostarczy wysokiej jakości danych potrzebnych do dalszego rozwoju i komercjalizacji konopnego ekstraktu naszej firmy”. Prezes Zelda Therapeutics, Harry Karelis

Źródło
news.uwa
Close
Close