Badania

Marihuana medyczna przyczynia się do całkowitej remisji choroby Leśniowskiego-Crohna

Leczenie choroby Crohna, jedną z wielu chorób zapalnych jelit, medyczną marihuaną zakończyło się kompletną remisją prawie połowy pacjentów z jednym z badań, które paliły marihuanę w regularnych odstępach czasu.

W opublikowanym w czasopiśmie Clinical Gastroenterology and Hepatology badaniu, oceniano wpływ marihuany na pacjentów z chorobą Crohna, którzy cierpieli z powodu ciężkich przypadków choroby. Wyniki badania wykazały właściwości przeciwzapalne marihuany, jako organu odpowiedzialnego za złagodzenie objawów u wielu pacjentów, a nawet osiągając całkowitą remisję u innych.

Choroba: przyczyny, objawy i zabiegi

Często błędnie diagnozowana jako choroba autoimmunologiczna, choroba Crohna jest w rzeczywistości stanem niedoboru odpornościowego. Wynikające z wielu czynników genetycznych, środowiskowych oraz immunologicznych, choroba powoduje przewlekłą chorobą zapalną, która atakuje układ pokarmowy danej osoby od jamy ustnej do odbytu. Choroba może objawiać się od łagodnego bólu brzucha do, w cięższych przypadkach, krwawej biegunki, nudnościami, wymiotami, utratą masy ciała i gorączką.

Nie ma lekarstwa na chorobę Crohna; jednak różne metody mają na celu wstrzymaniu wzrostu i utrzymania choroby w remisji. Proste zmiany w diecie wystarczą dla niektórych, a inwazyjny zabieg, aby usunąć obszar dotknięty chorobą może być wskazany dla tych u których choroba objawia się gwałtowniej.

Liczbę chorych na chorobę Leśniowskiego-Crohna w Polsce szacuje się  na około 5 tysięcy osób i najczęściej są to osoby pomiędzy 16 do 40 roku życia.

foto:Manuel Paul

Back to top button