Badaniavideo

Marihuana może pomóc w walce przeciwko chorobie Alzheimera

Naukowcy z Salk Institute odkryli wstępne dowody na to, że tetrahydrokannabinol (THC) i inne związki występujące w marihuanie, mogą wspomagać usuwanie beta amyloidu, białka, który okazuje się być toksyczne i jest ściśle związane z chorobą Alzheimera.

THC jest głównym składnikiem psychoaktywnym marihuany i chemicznym odpowiedzialnym za większość objawów psychologicznych marihuany.
Naukowcy uważają, że ich badania są pierwszymi, które wykazują, że kannabinoidy oddziałują zarówno na stan zapalny i gromadzenie się w komórkach nerwowych amyloidu beta.

Chociaż badania przeprowadzono na neuronach hodowanych w laboratorium, odkrycie to otwiera drogę dla rozwoju nowych środków terapeutycznych do leczenia tej poważnej choroby.

 

Choroba jest indukowana przez białka amyloidu beta, które gromadzą się w komórkach nerwowych, wraz ze starzeniem się mózgu. Nagromadzenie tych toksycznych białek prowadzi do powstawania osadów płytek w mózgu, co jest charakterystyczną cechą choroby Alzheimera.

Choroba Alzheimera jest poważnie postępującą chorobą mózgu, niszczącą połączenia nerwowe w mózgu, co sprawia, że trudniej jest wykonywać proste i podstawowe czynności życiowe, takie jak poruszanie się, połykanie i odżywianie się.

Chociaż istnieje wiele komplikacji w prawidłowej pracy mózgu, to sama choroba nie zabija.

Naukowcy z Salk Institute stwierdzili, że wysokie stężenie beta amyloidu jest silnie związane z zapaleniem komórkowym i podnosi poziom uśmiercania neuronów. Badania wykazały, że wystawienie komórek na działanie THC, zmniejsza poziom białka amyloidu i likwiduje reakcję zapalną komórek nerwowych wywołane przez białko, dzięki czemu komórki nerwowe potrafią przetrwać.

Mimo, że te wyniki są tylko początkiem do znalezienia sposobu, aby skutecznie walczyć z chorobą Alzheimera, to dane z innych istniejących badań z udziałem marihuany i Alzheimera potwierdzają te ustalenia.

źródła: sciencealert.com, popsci.com

Back to top button
Close
Close