Badania

Marihuana pomocna w leczeniu depresji

Bardzo wiele mówi się o tym jak marihuana może pomóc osobom cierpiącym na różnego rodzaju nowotwory, HIV czy ból. Jednak niewiele się mówi o użyciu marihuany w leczeniu zaburzeń psychicznych, takich jak depresja. Jednak od czasu gdy marihuana staje się coraz bardziej popularna w leczeniu, coraz więcej ludzi mówi o tym jak marihuana pomaga im w leczeniu chorób psychicznych. Zarówno lekarze jak i naukowcy, również zaczynają dostrzegać potencjał marihuany w leczeniu zaburzeń psychicznych.

Depresja

Depresja jest jednym z najczęściej występującym na świecie zaburzeniem psychicznym. Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na całym świecie choruje na depresję 350 milionów ludzi.

Depresja objawia się głównie obniżeniem nastroju (smutkiem, przygnębieniem, niską samooceną, małą wiarą w siebie, poczuciem winy, pesymizmem, u części pacjentów myślami samobójczymi), niezdolnością do przeżywania przyjemności, zaburzeniem rytmu dobowego lub zmniejszeniem apetytu.

Objawy depresji mogą pojawiać się okresowo, mogą się one nasilać gwałtownie i prowadzić nawet do depresji ciężkiej z objawami psychotycznymi i myśli samobójczych.

Obecnie w Polsce ilość samobójstw rośnie zatrważająco szybko i często jest to związane z brakiem leczenia depresji.

Według danych policji w roku 2014 liczba samobójstw zakończonych zgonem osiągnęła liczbę 6165 osób.

Jest to blisko 17 samobójstw dokonywanych codziennie.

Dla porównania podam, że ilość osób która zginęła w wypadkach drogowych wyniosła 2904 w roku 2015.

Rodzajów depresji jest bardzo dużo i po więcej informacji na ten temat odsyłam na stronę wikipedii, jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Przyczynami depresji może być stres, utrata bliskiej osoby, poważna choroba, uzależnienie; ale niezależnie od przyczyny choroby, depresja powinna być leczona.

 

Leczenie depresji

Leczenie depresji może być dość trudne ze względu na kombinację czynników biologicznych, psychologicznych i społecznych, które mogą depresję wywoływać.

  • Utrzymanie zdrowego stylu życia jest ważnym czynnikiem w leczeniu depresji. Wyeliminowanie stresu, regularne ćwiczenia (jogging, pływanie, aerobik, taniec) w celu zwiększenia poziomu endorfin (hormon szczęścia) w organiźmie, pożywne zdrowe posiłki i odpowiednia długość snu mogą wpłynąć pozytywnie na stan chorobowy.

  • Skutecznym sposobem leczenia jest również psychoterapia, która pomaga leczyć rozmaite schorzenia i problemy natury psychologicznej, ale wspólną cechą wszystkich tych technik jest kontakt międzyludzki, w odróżnieniu od leczenia czysto medycznego.

  • Ostatecznym sposobem leczenia depresji jest stosowanie leków przeciwdepresyjnych, które może potrwać wiele tygodni aby odniosło skutek. Niestety takiemu leczeniu towarzyszy wiele efektów ubocznych: zawroty głowy, dezorientacja, przyrost masy ciała.

Marihuana w leczeniu depresji

Medyczne właściwości marihuany znane są od tysiącleci. Najwcześniejsze dowody sięgają roku 2900 przed naszą erą, kiedy to chiński cesarz Fu Hsi odnosił się do marihuany jako popularnej rośliny o właściwościach medycznych. W Europie leczenie depresji za pomocą marihuany rekomendował angielski duchowny Robert Burton w książce Anatomia melancholii wydanej w roku 1621. W tym samym czasie lekarze w Indiach już stosowali aktywnie marihuanę do leczenia depresji u swoich pacjentów.

Marihuana stymuluje układ endokannabinoidowy, przyspiesza wzrost i rozwój tkanki nerwowej z małymi lub bez efektów ubocznych. Marihuana ma działanie uspokajające i zwalcza stres poprzez poprawę nastroju, zapewniając energię i koncentrację, łagodzi niepokój, powoduje głód (pomocne w leczeniu anoreksji) i zwalcza bezsenność.

Badania przeprowadzone w roku 2006 wykazały, że osoby zażywające marihuanę sporadycznie lub codziennie mają niższy poziom objawów depresyjnych. Naukowcy z McGill University w Montrealu, odkryli, że THC w małych dawkach może służyć jako środek przeciwdepresyjny i wytwarza serotoninę, ale odkryli również, że zbyt duże dawki THC mogą pogorszyć objawy depresji.

Badania przeprowadzone przez Washington University School of Medicine wykazały, że osoby które paliły marihuanę (nie podano jak często) poniżej 17 roku życia, mogą być bardziej narażone na myśli samobójcze w późniejszym wieku, od osób, które zaczęły palić marihuanę w wieku późniejszym.

Badacze z University Medical Center Utrecht w Holandii, rekomendują marihuanę jako lek na depresję i inne choroby psychiczne po przeprowadzeniu badania w którym odkryto, że THC może wpływać na zmianę odbioru przez mózg negatywnych emocji.

Wiele czasu jeszcze upłynie zanim środowisko lekarskie “oswoi” się z marihuaną, ale pomijając to co wiadomo z badań, można łatwo wyczytać ze statystyk jaki marihuana ma wpływ na depresję.

Według badania, wskaźnik samobójstw wśród mężczyzn w wieku od 20 do 39 (USA) spadł od 9% do 11% po legalizacji marihuany w porównaniu z tymi stanami, które jej nie zalegalizowały.

źródła: leafscience, leafly

Back to top button