Badania

Marihuana skuteczna w leczeniu Fibromialgii

W badaniu, przeprowadzonym w trybie online, zapytano ponad 1300 pacjentów z przewlekłą chorobą Fibromialgią, o ocenę skuteczności leczenia, które stosowali.

Marihuanę medyczną zestawiono z trzema lekami zatwierdzonymi przez FDA do fibromialgii: Savella, Lyrica i Cymbalta.

Tylko 8% pacjentów, którzy próbowali Cymbalta i 10% tych którzy próbowali Lyrica lub Savella uznali leki za „bardzo skuteczne” do radzenia sobie z objawami choroby.

Dla wszystkich trzech leków, ponad 60% pacjentów podało, że lekarstwa w ogóle nie pomagają.

Z drugiej strony, 62% pacjentów, którzy próbowali marihuany stwierdziła, że jest „bardzo skuteczna.”Inne 33% osób stwierdziło, że „pomaga trochę”, a tylko 5% uznało, że używanie marihuany „nie pomaga w ogóle”.

Fibromialgia jest zaburzeniem ośrodkowego układu nerwowego, które dotyka 2-4% populacji, najczęściej kobiet.

W 2011 roku badania przeprowadzone przez hiszpańskich naukowców, wykazały że pacjenci, którzy używali marihuany wykazali poprawę w łagodzeniu bólu, artretyzmu, odczuwali relaks i poprawę samopoczucia.

W 2012 roku podobne badania wykazały że 1 na 8 Kanadyjczyków żyjących z fibromyialgią i stosujących marihuanę, radzi sobie z objawami choroby.

Wcześniejsze badania dr Marka Ware i jego zespołu wykazały, że aktywny składnik pigułki zawierającej THC, Nabilon (syntetyczny kanaboid do zastosowania terapeutycznego), może pomagać lepiej spać osobom cierpiącym na fibromialgię. Nabilon wykazywał również właściwości uśmierzające ból i poprawę jakości życia u pacjentów z zaburzeniem.

Mimo to, niektórzy pacjenci wolą naturalne konopie niż syntetyczne wersje, które są znane z tego że posiadają silniejsze działanie uboczne.

[blockquote cite=”mówi dr  Ware.” type=”left”]Mam pacjentów z różnymi zespołami bólowymi, u których zawiodły inne metody leczenia i dla których marihuana jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem, który daję im kontrolę nad objawami choroby[/blockquote]

fot.Pierre Lognoul https://m.facebook.com/photopioul

         

Back to top button