Badania

Migrena i marihuana: Nowa opcja leczenia

Marihuanę wykorzystywano w leczeniu około 1500 lat przed narodzeniem Chrystusa, ale dopiero w pierwszej połowie 19 wieku naszej ery Irlandczyk William Brooke O’Shaughnessy przedstawił szerzej marihuanę krajom zachodu, jako roślinę do zastosowania terapeutycznego.

Po kolejnych 75 latach, William Osler, “ojciec” współczesnej medycyny, zaproponował aby marihuanę wykorzystać w leczeniu migren i bólu głowy.

Niestety penalizacja marihuany, doprowadziła do zaniechań nad dalszymi badaniami nad tą rośliną.

W krajach, które zalegalizowały marihuanę i tam gdzie nastąpiła zmiana opinii publicznej odnośnie zioła, badania nad marihuaną będą się rozwijać w szybkim tempie. To co już wiadomo na temat zdolności marihuany do leczenia migren i bólu głowy wskazuje na to, że wkrótce może być dostępna całkiem nowy tryb leczenia tych dolegliwości.

Czym jest migrena i jakie są jej objawy?

 

Migrena jest to powtarzający się, najczęściej jednostronny, pulsujący ból głowy. Charakteryzuje się różnym stopniem nasilenia i częstotliwością występowania.

Migreny mogą powodować:

  • bolesne bóle głowy
  • zaburzenia widzenia
  • wrażliwość na światło (światłowstręt) i dźwięk (fonofobia)
  • nudność i wymioty
  • dezorientacja
  • problemy z koordynacją

Objawy te mogą trwać od kilku godzin do kilku dni, a w skrajnych przypadkach może nawet wystąpić odwracalne porażenie lub utrata przytomności.

Migreny są wywoływane przez wiele wenętrznych i zewnętrznych zmiennych i przypuszczalnie migrena związana jest z genetyczną predyspozycją do nadwrażliwych reakcji neuronaczyniowych. Migrena występuje u 12-28% ludzi w pewnym okresie życia.

Możliwości leczenia migreny

Migreny leczone są przez:

  1. Podawanie leków działających kompleksowo przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo (niesteroidowe leki przeciwzapalne)
  2. Nieselektywne i selektywne swoiste leki przeciwmigrenowe działające tylko na ból migrenowy
  3. Leki przeciwwymiotne i leki uspokajające

Generalnie, leki zapobiegawcze obejmują różnorodne leki sercowo-naczyniowe, środki antydepresyjne, środki przeciwdrgawkowe. Skutki uboczne tych leków mogą obejmować nudności, zawroty głowy, senność i osłabienie mięśni.

Do metod leczenia migreny zaleca się terapie uzupełniające jak joga, Tai Chi, akupunktura, hipnoterapia itp., jak również szeroki wybór ziół, witamin i minerałów.

Marihuana w leczeniu migren

Leczenie bólu jest jednym z najbardziej znanym efektem używania marihuany w medycynie. Kannabinoidy (CBD), główny składnik marihuany, wykazuje właściwości przeciwbólowe, może zmniejszyć uzależnienie od opiatów i pomaga w redukcji szeregu skutków ubocznych stosowanych lekarstw wykorzystywanych w medycynie konwencjonalnej.

U osób cierpiący na migrenę mogą wystąpić nudności, wymioty i osłabiający ból. Objawy te potencjalnie są do opanowania przez konopie ze względu na ich właściwości antywymiotne, przeciwzapalne i uśmierzające ból, związane z konkretnymi kannabinoidami, w tym THC i CBD.

źródła: leafly, theweedblog

Back to top button
Close
Close