Badania

Nowa formuła leku z kannabinoidami do leczenia chorób narządu wzroku

Potencjalne zastosowanie kannabinoidów w takiej dyscyplinie medycyny jak okulistyka, było naukowcom powszechnie znane. Na podstawie wyników wielu eksperymentów stwierdzono, że właśnie te związki mogą być użyteczne w leczeniu jaskry czy zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Kwestią czasu było opracowanie takiej postaci leku, która zapewniłaby gwarancję skuteczności działania substancji leczniczej w oku.

Nowa formuła leku z kannabinoidami do leczenia chorób narządu wzroku

Opracowaniem właściwej postaci leku zajęli się naukowcy z University of British Columbia. Należy wspomnieć, że środki lecznicze dedykowane zastosowaniu w okulistyce muszą spełniać określone kryteria m.in. być jałowe, czyli pozbawione drobnoustrojów, wolne od nierozpuszczalnych zanieczyszczeń, ponadto mieć właściwe pH, lepkość oraz skład jonów  zawartych w roztworze preparatu. W aptekach najczęściej mamy do czynienia z kroplami do oczu, płynami lub maściami. Niemniej jednak każda z wymienionych formulacji, oprócz zalet, ma także i wady np. krople do oczu mają tendencję do wylewania się z oka, co z jednej strony nie zapewnia właściwego czasu oddziaływania leku z gałką oczną, a z drugiej, sama dawka substancji leczniczej jest zbyt mała, aby móc osiągnąć właściwy efekt terapeutyczny.

Stąd coraz większą rolę odgrywają nowoczesne technologie dostarczania leku w postaci implantów czy insertów. Opracowywane są także nowoczesne formulacje kropli do oczu (np. z liposomami, w postaci mikroemulsji), maści lub żeli, które zapewniają zdecydowanie lepsze warunki oddziaływania pomiędzy zawartą w nich substancją leczniczą a narządem wzroku.

Wprawdzie istnieją już nowoczesne leki zawierające powszechnie znane i stosowane środki lecznicze (np. hydrokortyzon o silnym działaniu przeciwzapalnym), ale naukowcy wciąż odkrywają nowe związki o możliwym działaniu terapeutycznym.  

Przykładowo, na podstawie wielu doświadczeń stwierdzono, że kannabinoidy wywierają korzystny efekt leczniczy w terapii jaskry lub zwyrodnienia plamki związanej z wiekiem. Jednak dotychczas nie opracowano formulacji, która mogłaby dostarczyć te związki bezpośrednio do oka.

Kannabinoidy są związkami lipofilowymi („lubią” tłuszcze), dlatego bardzo słabo rozpuszczają się w wodzie, przez co trudno je włączyć w skład tradycyjnych kropli do oczu.

Vikramaditya G. Yadav

Firma farmaceutyczna InMed chciała rozwiązać ten problem poprzez opracowanie systemu dostarczania kannabinoidów, a głównie kwasu kannabigerolowego (CBGA). W związku z tym przedstawiciele przedsiębiorstwa zwrócili się do zespołu naukowców pod kierownictwem dr Vikramaditya Yadav, adiunkta Chemicznej i Biologicznej Inżynierii na University of British Columbia. Zespół badaczy opracował specjalny hydrożel przy użyciu biokompatybilnych materiałów, które zostały już uznane za bezpieczne przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Następnie naukowcy do powstałej formulacji dodali nanocząstki zawierające CBGA. Hydrożel ten należy do polimerów termoczułych, które zmieniają konsystencję w zależności od temperatury. Taką postać leku umieszcza się w worku spojówkowym, bezpośrednio przed udaniem się na sen. Gdy pacjenci już śpią, lek wnika do głębiej położonych struktur oka.

 Formulacja jest dość wszechstronna i może być użyta do dostarczenia jakiejkolwiek lipofilowej cząsteczki do oka. Szczególnie dobrze nadaje się do dostarczania leków małocząsteczkowych, które leczą zwyrodnienie plamki żółtej. Zastosowanie takiego hydrożelu jest dużym ułatwieniem, ponieważ większość leków przeznaczonych do terapii akurat tego schorzenia, podaje się najczęściej w postaci inwazyjnych wstrzyknięć.

Vikramaditya G. Yadav

Do tej pory preparat został przetestowany na rogówkach świńskich. Yadav przyznaje, że jego zespół czeka jeszcze długa droga, zanim lek będzie dostępny na rynku. Niemniej jednak ma nadzieję, że dzięki współpracy z większą liczbą klinicystów, uda się sporządzić więcej leków stosowanych w różnych choroby narządu wzroku.

Źródło
mdmag
Back to top button
Close
Close