Badania

Palenie marihuany nie powoduje schizofrenii

Dobra wiadomość dla tych, którzy obawiają się, że palenie marihuany – przede wszystkim jako nastolatek – może prowadzić do dramatycznych problemów w przyszłości, nawet schizofrenii.

Badania przeprowadzone przez Harvard Medical School, porównujące rodziny z historią schizofrenii i tych bez, znajduje niewielki poparcie dla stosowania marihuany jako przyczynę schizofrenii.

Stosowanie marihuany staje się coraz bardziej powszechniejsze a niektóre wcześniejsze badania wykazały, że może być korelacja pomiędzy paleniem marihuany w młodym wieku i zwiększonym prawdopodobieństwem zachorowania na schizofrenię w przyszłości.

Dlatego naukowcy z Harvard Medical School i VA Boston Healtcare zebrali się w celu ustalenia, czy ryzyko występowania schizofrenii w rodzinie u której schizofrenia już występuje, jest kluczowym czynnikiem leżącym u podstaw choroby i związku między rozwojem schizofrenii u nastolatków, którzy palą marihuanę.

Naukowcy zbadali 282 osoby z Nowego Jorku i Bostonu i podzielili je na cztery grupy:

  • grupa osób, która nie miała zaburzeń psychotycznych, nie używała marihuany ani narkotyków;
  • grupa osób, która nie miała zaburzeń psychotycznych, ale używała intensywnie marihuanę w okresie dojrzewania;
  • grupa osób, która nigdy nie używała marihuany ani narkotyków  i była chora krócej niż 10 lat;
  • grupa osób z intensywną historią używania marihuany, bez używania narkotyków w okresie dojrzewania i przed wystąpieniem psychozy.

Uzyskano informacje o rodzinie i krewnych do trzeciego stopnia pokrewieństwa, jak również informacje o chorobach psychicznych innych członków rodzin. Łącznie uzyskano liczbę 4291 krewnych od których również zebrano informacje dotyczące używania marihuany, historii rodzinnej dotyczącej schizofrenii, depresji i narkomani.

Badacze doszli do wniosku, że wyniki badań sugerują, że osoby u których w rodzinie występowała schizofrenia są w grupie osób które są bardziej narażone na tą chorobę, a nie osoby używające marihuanę.

foto: wikipedia

źródło: psychcentral.com

Back to top button
Close
Close