Badania

Palenie marihuany pomaga uzależnionym zrezygnować z heroiny

Według najnowszych badań palenie marihuany pomaga pacjentom zrezygnować z opiatów, takich jak heroina.

Naukowcy z Columbia Research oceniali stosowanie kanabinoidów w porównaniu z placebo u pacjentów uzależnionych od opioidów w trakcie detoksykacji.

Badani, uzależnieni od opioidów przechodzących leczenie ambulatoryjne, którzy używali marihuany, byli w grupie osób, które miały wyższe prawdopodobieństwo zakończenia pozytywnie procesu detoksykacji. Wyniki tych badań pojawiły się w internecie przed drukiem w czasopiśmie Drug and Alcohol Dependence.

Naukowcy odkryli również, że dozowanie pacjentom Dronabinolu-lek zawierający aktywny składnik marihuany – THC, pomógł z objawami odstawienia.

Autorzy badania powiedzieli: “Jednym z ciekawszych wyników badań był zaobserwowany korzystny wpływ palenia marihuany podczas leczenia”.

„Uczestnicy, którzy palili marihuanę mieli mniejsze problemy ze snem i lękiem i byli bardziej skłonni do pozostania w leczeniu w porównaniu do tych, którzy nie używali marihuany, niezależnie od tego, czy używali dronabinol czy placebo.”

Natomiast pacjenci, którzy spożywali marihuanę podczas fazy leczenia ambulatoryjnego łatwiej zasypiali, byli mniej niespokojni i byli bardziej skłonni do ukończenia leczenia w stosunku do tych osób, które marihuany nie używały.

“Jednym z ciekawszych wyników badań był zaobserwowany korzystny wpływ palenia marihuany podczas procesu leczenia”, stwierdzili autorzy.

Wyniki te są zgodne z dwoma wcześniejszymi badaniami, z 2001 i kolejny z 2009, w których zgłaszano większą skuteczność leczenia u osób, które używały marihuanę podczas leczenia.

Dane kliniczne i opisy pewnych przypadków wskazują również, że wspomagające stosowanie marihuany może odzwyczaić pacjentów od opiatów, gdy pomyślnie neautralizują ból. Wskazuje się również na to, że osoby, które mają dostęp do marihuany, często używają jej zamiast opioidów, ponieważ postrzegają ją jako posiadającą mniej skutków ubocznych.

Back to top button
Close
Close