Badania

Powody dla których człowiek powinien konsumować marihuanę przed snem

Wiele osób korzysta z marihuany przed snem czy to z przyzwyczajenia lub konieczności.

Teraz, badania nad marihuaną i snem pomagają wyjaśnić, dlaczego jest to najbardziej korzystny czas dla konsumpcji.

Poza łagodzeniem bezsenności, marihuana wydaje się mieć szeroki zakres oddziaływania na sen.

To dlatego, że składniki marihuany, znane jako kannabinoidy potrafią naśladować aktywność związków chemicznych występujących naturalnie w mózgu.

Te substancje chemiczne i ich szlaki biologiczne tworzą endokannabinoidowy organizm, który jest odpowiedzialny, między innymi za regulację snu.

Badania wskazują, że marihuana może mieć bezpośredni wpływ na sen. Poniżej 5 najważniejszych efektów, które zostały zidentyfikowane do tej pory.

1. Łatwiejsze zaśnięcie

W małym badaniu opublikowanym w 1973 roku, wykazano że THC redukuje czas zaśnięcia osób które zmagały się z bezsennością. Jednakże badacze zwracali uwagę, że zbyt duża dawka może przeciwdziałać temu efektowi.

Właściwość tę stwierdzono również w badaniu 2013 z udziałem zdrowych osób.

2. Dłuższy sen

Wcześniejsze badania wykazały również, że biorąc zarówno THC lub CBD przed snem można doprowadzić do zwiększenia czasu snu. W badaniu zwiększanie dawki THC również zwiększyło długość czasu snu.

Jednakże wyższe dawki THC spowodowały również  uczucie “kaca” po przebudzeniu, u niektórych badanych osób. Przy mniejszych dawkach uczucie to nie występowało.

3. Więcej stanu głębokiego snu

Niektóre z bardziej interesujących efektów marihuany na sen obejmują jego wpływ na cykl snu. Badania pokazują, że THC może zwiększyć ilość snu wolnofalowego(SWS), znanego również jako głęboki sen.

Jest to prawdopodobnie dobra rzecz, ponieważ głęboki sen uważa się odgrywać istotną rolę w procesie odbudowy, który występuje podczas snu.

Co więcej, eksperci uważają, że najbardziej szkodliwe skutki braku snu wynikają z braku snu wolnofalowego. Na przykład, badania wykazały, że zmniejszenie snu wolnofalowego może być silnym czynnikiem ryzyka nadciśnienia tętniczego u starszych mężczyzn.

4. Krótszy sen REM

Innym sposobem jak marijuana wpływa na cykl snu jest zmniejszenie snu w fazie REM. Wielu ludzi, którzy palą przed snem zgłaszają brak snów, które występują tylko podczas fazy REM.

Choć mniej snu w fazie REM może być postrzegane jako negatywny wpływ marihuany, naukowcy wciąż nie są pewni, jak faza snu REM wpływa na organizm ludzki.

Jednak osoby, które przestały używać marihuany, często doświadczają zwiększonej częstotliwości występowania fazy snu REM, któremu towarzyszy wzrost niepokoju podczas snu. Jednak efekt ten redukuje się w ciągu dni lub tygodni, w zależności od osoby.

5. Lepsze Oddychanie

Kiedy przychodzi do użytku medycznego, marihuana może zaoferować niesamowite korzyści dla około 25% mężczyzn i 9% kobiet, którzy cierpią na zaburzenia związanych z bezdechem sennym.

Bezdech senny charakteryzuje się zakłóceniem oddychania w czasie snu i może przyczynić się do poważnych schorzeń, w tym cukrzycy i problemami z sercem. Niestety, większość osób cierpiących na bezdech senny pozostaje nierozpoznana i nieleczona.

Marihuana może pomóc. Naukowcy obecnie testują THC jako alternatywę, ale wczesne wyniki są już obiecujące. Jeżeli badania kliniczne zakończą się powodzeniem, to może być to kolejny wielki przełom dla wielu, którzy zmagają się z chorobami związanymi z brakiem snu.

foto:Beenthere donethat

Back to top button