Badania

Spadek sprzedaży alkoholu po legalizacji medycznej marihuany

Naukowcy z University of Connecticut oraz Georgia State University opracowali dokument roboczy, z którego wynika, iż sprzedaż napojów alkoholowych po wprowadzeniu przepisów dotyczących kwestii legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych znacząco spadała.

Legalna marihuana a sprzedaż alkoholu

Celem przeprowadzonej przez naukowców analizy była ocena związku pomiędzy przepisami prawa dotyczącego legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych a poziomem sprzedaży detalicznej alkoholu w ponad 2000 okręgach w Stanach Zjednoczonych w latach 2006-2015. W okręgach, w których zalegalizowano medyczną marihuanę, odnotowano spadek miesięcznej sprzedaży alkoholu o około 15 procent. W okręgach, w których konopie nadal pozostawały nielegalne, alkohol był sprzedawany na tym samym poziomie.

Naukowcy stwierdzili, iż zarówno marihuana, jak i alkohol są bardzo silnymi substytutami. Państwa, które legalizują marihuanę do celów medycznych, odnotowały spadek poziomu sprzedaży wysokoprocentowego alkoholu, a także piwa i wina. Co więcej, efekty te nie są krótkotrwałe. Spadek sprzedaży alkoholu był zauważalny już w pierwszych 24 miesiącach od wprowadzenia ustawy legalizującej marihuanę do celów medycznych.  

Dane dotyczące trendów konsumenckich w Kalifornii wskazują, iż osoby, które posiadają dostęp do legalnych konopi indyjskich, częstokroć zmniejszają spożycie alkoholu. Analiza sprzedaży piwa w 2016 roku w stanie Kolorado, w stanie Oregon i w Waszyngtonie wykazała, że sprzedaż detaliczna w latach następujących po wprowadzeniu przepisów dotyczących legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych dla dorosłych znacząco spadła.

Spadek sprzedaży piwa

Jeden z amerykańskich portali, który analizuje rynek piw rzemieślniczych (BrewBound), donosi, iż największe firmy produkujące piwo w Stanach Zjednoczonych odnotowały spadek sprzedaży na poziomie ok. 4,4% już w pierwszym roku po legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych. Mniejsze browary nie odnotowały znacznego spadku sprzedaży piwa.

Zależność pomiędzy legalizacją marihuany do celów rekreacyjnych a poziomem sprzedaży alkoholu

Czy legalizacja marihuany do celów rekreacyjnych faktycznie ma związek ze spadkiem poziomu sprzedaży alkoholu? Naukowcy starają się udowodnić, iż wiele osób, które sięga po alkohol w wyniku stresu, mając dostęp do medycznej marihuany, chętniej sięgnie po nią niż napoje wysokoprocentowe, piwo lub wino.

źródła: blog.norml.org, michiganmedicalmarijuana.org

Back to top button
Close
Close