Badania

Sztuka łączenia, czyli rzecz o alkoholu i marihuanie

 

Alkohol i marihuana to dwie najpopularniejsze używki na świecie. Nic więc dziwnego, że często są ze sobą łączone. Wśród wybrańców, którym dane było spróbować takiego mixu, są osoby, które czują się całkiem dobrze po połączeniu marihuany z alkoholem. Z drugiej strony istnieje wiele  przypadków, gdzie pojawiają się zawroty głowy, nudności, wymioty, a nawet może dojść do utraty przytomności. Skąd się biorą takie różnice?

Wpływ alkoholu na poziom THC

Okazuje się, że przedstawiona kombinacja dwóch używek była popularnym tematem eksperymentów naukowych już od lat 70-tych ubiegłego wieku. W kilku z nich badano, czy alkohol może zmieniać farmakokinetykę, a konkretnie stężenie tetrahydrokannabinolu  (THC) we krwi po paleniu lub waporyzacji marihuany. Wyniki były mieszane, ale większość z nich wskazywała na ponad 50-procentowy wzrost poziomu THC we krwi po wcześniejszym spożyciu alkoholu.

Jedno z badań wykazało, że uzyskany efekt był uzależniony od przyjętej dawki. Innymi słowy, im więcej spożytego alkoholu, tym notowano większy wzrost poziomu THC. Ponieważ badania wykorzystywały jedynie niskie lub umiarkowane (do 3 kieliszków) spożycie alkoholu, nie wiemy, co by się stało, gdyby konsumpcja alkoholu była większa. Naukowcy zaproponowali kilka hipotez wyjaśniających dlaczego stężenie tetrahydrokannabinolu we krwi jest wyższe po spożyciu alkoholu. Najbardziej prawdopodobna jest ta z której wynika, że alkohol ma działanie rozszerzające na naczynia krwionośne obecne w płucach, dzięki czemu zdecydowanie większa ilość THC dostarczanego drogą palenia lub waporyzacji  przedostaje się z płuc do krwiobiegu.

panie alkohol marihuana

Wpływ konopi na poziom alkoholu

Na podstawie powyższych danych wydaje się, że alkohol podwyższa stężenie tetrahydrokannabinolu we krwi. Dla wielu osób zaskakująca może być informacja, że  marihuana działa przeciwnie, bowiem obniża poziom alkoholu we krwi nawet o 30%. Badania wykazały również, że po spożyciu konopi, poziom alkoholu nie wzrasta tak szybko.

Taki efekt może być związany  z wpływem marihuany na czas opróżniania żołądka. Po jej użyciu dochodzi bowiem do dłuższego zalegania pokarmu/płynów w tej części przewodu pokarmowego, stąd zwiększa się ich wchłanianie do krwiobiegu.

Tolerancja krzyżowa pomiędzy alkoholem i konopiami

Sytuację, w której jedna substancja wywołuje tolerancję organizmu na (niepożądane) działanie innego związku, nazywa się to tolerancją krzyżową.

W jednym z badań wykazano, że spożycie dużej ilości alkoholu spowodowało wystąpienie bardzo dokuczliwych zawrotów głowy u okazjonalnych użytkowników marihuany, natomiast w przypadku osób regularnie przyjmujących przetwory konopne nie zanotowano takich działań niepożądanych. Ponadto w tych pierwszych wystąpiło znaczące osłabienie zdolności psychomotorycznych związanych z prowadzeniem pojazdu.  

Same zalety regularnego brania? Hola, hola, nie ma tego dobrego- pogorszenie czasu reakcji na bodźce występowało u obu tych grup. Bądź co bądź, używki i jazda samochodem to kiepskie połączenie.

Źródło
pubmed 1pubmed 2pubmed 3sciencedirect
Back to top button
Close
Close