Badania

Użytkownicy konopi indyjskich rzadziej borykają się z nadwagą

Wydawać by się mogło, że użytkownicy konopi po latach podjadania związanego z pobudzeniem apetytu będą ważyli przeciętnie więcej niż osoby, które nie używają marihuany. Jednak najnowsze badania wskazują, że tak naprawdę jest zupełnie inaczej.

Badania: konopie indyjskie a nadwaga

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Indianie użytkownicy marihuany rzadziej borykają się z nadwagą niż osoby, które w ogóle nie stosują konopi indyjskich. Wyniki nie zostały jeszcze oficjalnie opublikowane, jednak wnioski z badania są zgodne z analizami opublikowanymi w przeszłości.

W ubiegłym roku badanie przeprowadzone przez Oregon Health and Science University wykazało, iż użytkownicy konopi indyjskich mają niższy średnik wskaźnik masy ciała w porównaniu z osobami, które nigdy nie używały konopi indyjskich. Ponadto analiza wykazała, że osoby, które zażywają marihuanę, częściej są bardziej aktywne fizycznie.

W 2014 roku inne badanie przeprowadzone przez kanadyjskich naukowców wykazało to samo. Dodatkowo zauważono, że zażywanie konopi wiązało się z niższym ryzykiem wystąpienia cukrzycy.

W 2015 roku naukowcy z Uniwersytetu w Miami również otrzymali podobne wyniki. Kobiety, które codziennie spożywają konopie indyjskie, mają wskaźnik masy ciała o około 3,1% niższy niż kobiety, które nie zażywają marihuany. W przypadku mężczyzn wskaźnik ten był o około 2,7% niższy.

Najnowsze wyniki badań

Najnowsze badanie z Uniwersytetu w Indianie wykazało, że wpływ spożywania konopi na masę ma związek ze sposobem interakcji marihuany z receptorami kannabinoidowymi organizmu.

Według naukowców dieta zawierająca wysoki stosunek kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3 (powszechna w USA oraz krajach Zachodniej Europy) przyczynia się do otyłości, nadmiernie stymulując receptor kannabinoidowy typu 1 (CB1). Nadmierna stymulacja tego receptora prowadzi do zwiększonego spożycia kalorii, obniżonego tempa metabolizmu, a także przyrostu masy ciała.

Według naukowców z Uniwersytetu w Indianie spożycie marihuany ogranicza stymulację receptora CB1, zasadniczo odwracając powyższy proces. Przyczynia się to również do zmniejszenia spożycia kalorii oraz pobudzenia metabolizmu.

Leki, które wiążą się z receptorami kannabinoidowymi i zapobiegają ich nadmiernej aktywności, zostały opracowane w celu zmniejszenia masy ciała. Jednak niektóre z preparatów przeciw otyłości wykazały poważne skutki uboczne (m.in. Rimonabant).

Chociaż naukowcy nadal określają wyniki badań jako teoretyczne, dają one podstawę do dalszych analiz nad konopiami indyjskimi jako potencjalnym środkiem na zmniejszenie masy ciała. Dla wielu pacjentów może to być lepsze rozwiązanie pomagające w utracie zbędnych kilogramów niż operacja czy leki farmaceutyczne.

Źródło
Preprintsmarijuanamomentnormlonlinelibraryncbi
Back to top button