Badania

Wpływ medycznej marihuany na neutralizowanie skutków demencji starczej

Choroba Alzheimera jest nieuleczalnym i postępującym typem demencji, która negatywnie wpływa na pamięć, zachowanie, myślenie i jasność umysłu. Osoby chore stopniowo tracą pamięć, czasami frustracja związana z utratą podstawowych funkcji poznawczych wiąże się z powstaniem stanów lękowych, depresji oraz wahań nastroju. Alzheimer dotyka około 5,5 miliona Amerykanów.

Badania dotyczące wpływu THC na łagodzenie objawów demencji

Izraelscy naukowcy przeprowadzili badanie dotyczące wpływu THC na złagodzenie objawów demencji starczej występujących u pacjentów z chorobą Alzheimera.

Wyniki swoich analiz i obserwacji opublikowali na łamach czasopisma „The Journal of Alzheimer’s Disease”. Sugerują one, że ekstrakty pozyskane z konopi indyjskich, które zawierają tetrahydrokannabinol (THC), wykazują korzystne właściwości w łagodzeniu objawów u osób borykających się z chorobą Alzheimera.

Konopie indyjskie są bogate w THC. Ten, uważany za psychoaktywny, związek aktywuje receptory CB1 i CB2 układu endokannabinoidowego w organizmie człowieka. Wówczas wywołana zostaje reakcja chemiczna, która ma na celu regulowanie różnych procesów i utrzymanie ich na odpowiednim poziomie.

Obiecujące wyniki badań

Zespół naukowców z Izraela oraz Wydział Medyczny Sackler na Uniwersytecie Tel-Aviv badał wpływ THC na grupie 11 pacjentów chorych na Alzheimera. Obserwacje trwały cztery tygodnie. Według wyników badań odnotowano znaczne obniżenie stopnia nasilenia choroby (w analizach wykorzystano skalę kliniczną CGI).

Ponadto zaobserwowano znaczne zmniejszenie objawów behawioralnych (dotyczących reakcji człowieka na bodźce płynące z otoczenia) oraz symptomów mających podłoże psychiczne, takich jak agresja, pobudzenie, drażliwość, apatia, urojenia i koszmary.

Naukowcy, zdając sobie sprawę z tego, że choroba Alzheimera jest obciążeniem fizycznym i psychicznym dla osób opiekujących się chorymi, poddali badaniu również opiekunów pacjentów. Opiekunowie otrzymali olej z konopi indyjskich z zawartością THC, który pozwolił im złagodzić stres.

Zespół badaczy zgodnie stwierdził, że włączenie do terapii osób borykających się z chorobą Alzheimera medycznego oleju z konopi indyjskich może być naprawdę skuteczne. Wstępne, pilotażowe badania przynoszą obiecujące rezultaty.

Podczas badania nie wyodrębniono grupy placebo. Wszyscy pacjenci oraz ich lekarze byli świadomi tego, że chorzy przyjmują THC.

Pośród 29 stanów w Ameryce, które zalegalizowały marihuanę medyczną, tylko 11 – Arizona, Arkansas, Delaware, Illinois, Maine, Michigan, New Hampshire, North Dakota, Oregon, Ohio i Rhode Island -zatwierdziły THC jako substancję mogącą być włączoną do terapii osób chorych na Alzheimera.

źródło: medicalmarijuanainc

Back to top button
Close
Close